Polska8 dziennikarzy otrzymało tytuł "Rzecznika chorych na raka"

8 dziennikarzy otrzymało tytuł "Rzecznika chorych na raka"

Ośmiorgu dziennikarzom, w tym Izabeli Pieczarze z TVP Kraków, Ewie Podolskiej z Radia TOK FM i Pawłowi Walewskiemu z tygodnika "Polityka", nadano w Warszawie honorowy tytuł "Rzecznika chorych na raka".

14.12.2005 | aktual.: 14.12.2005 17:44

Tytuł "Rzecznika chorych na raka" - przyznany za etyczne przesłanie i wysoką jakość warsztatu dziennikarskiego w materiałach na temat raka - został nadany dziennikarzom przez Radę Etyki Mediów, Mazowiecki Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki" oraz Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.

Zdobywców tytułu wyłoniono w ramach konkursu dla dziennikarzy radiowych, telewizyjnych i prasowych, który ogłoszono w sierpniu. Konkurs, w którym rywalizowało ze sobą 50 dziennikarzy, stanowił uzupełnienie rozpoczętego w sierpniu cyklu spotkań dziennikarzy, pacjentów chorych na raka, lekarzy, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i rzeczników praw pacjenta. Spotkania, w Centrum Onkologii w Warszawie, poświęcone były tematowi etycznego przesłania informacji medialnej.

Jak podkreślili organizatorzy tych "etycznych seminariów", media często poruszają problem chorób nowotworowych, ale nie zawsze z dobrym skutkiem. Często bywa, że taka informacja budzi w człowieku chorym i w jego najbliższych uczucie lęku i bezradności - zwrócili uwagę. Celem spotkań stało się więc opracowanie takich form przekazu informacji, by nie wywoływała ona u pacjentów strachu przed chorobą i wzbudzała zaufanie do medycyny.

Pieczara, Podolska i Walewski, oprócz honorowego tytułu "Rzecznika chorych na raka", zdobyli konkursową nagrodę główną, którą jest pobyt w laboratoriach jednego z największych koncernów farmaceutycznych.

Pieczarę nagrodzono "za popularyzację na antenie Telewizji Kraków wiedzy o chorobach nowotworowych"; Podolską - za "wybitne walory humanistyczne audycji radiowej "Mój onkolog"; Walewskiego - za "połączenie lekarskiej wiedzy i społecznej wrażliwości w publicystyce onkologicznej w 2005 roku".

Pozostali dziennikarze nagrodzeni honorowym tytułem "Rzecznika chorych na raka" to: Paweł Ciećkiewicz z Polskiego Radia Wrocław - "za jakość słowa i humanistyczne przesłanie reportażu +Dziewczyny z kalendarza+"; Paula Jakubowska i Grażyna Pieczura z TVP2 - "za optymistyczne przesłanie serialu telewizyjnego 'To nie jest koniec świata'"; Barbara Brzeska z Centrum Onkologii w Warszawie (publikacja artykułu w czasopiśmie "Nowa Medycyna") - "za rozumną i kojącą popularyzację wiedzy o leczeniu wspomagającym"; oraz Magdalena Winiarczyk z Programu 1 Polskiego Radia - "za odwagę stawania w obronie najsłabszych".

Honorowy tytuł "Rzecznika chorych na raka" przyznano po raz pierwszy. Planowane jest nadawanie go także w następnych latach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)