8,5 mln osób na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku
Rekordową popularnością cieszył się,
zakończony w Gdańsku, Jarmark św. Dominika. Według
organizatorów imprezy, od 28 lipca odwiedziło go osiem i pół
miliona osób.
Jarmark w Gdańsku odbywał się po raz 747. To największa impreza plenerowa o charakterze handlowo-kulturalnym w Polsce. W ubiegłym roku jarmark odwiedziło prawie 6 mln osób.
Podczas ceremonii zamknięcia Jarmarku św. Dominika, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wspólnie z prezesem Międzynarodowych Targów Gdańskich, ubrani w historyczne stroje przejechali bryczką, poprzedzoną barwnym orszakiem Traktem Królewskim na Targ Węglowy, gdzie kupcy oddali klucze do miasta jego prezydentowi.
Podczas uroczystości zamknięcia jarmarku m.in. przyznano nagrody za najatrakcyjniejsze stoiska na imprezie, a także rozrzucono wśród publiczności poduszki z logo imprezy. W zamyśle organizatorów poduszki takie będą rozdawane na zakończenie jeszcze trzech kolejnych jarmarków, a osoby, które w 2010 roku będą mogły pochwalić się kompletem 4 poduszek, odbiorą specjalne nagrody z okazji 750. edycji imprezy.
Przez trzy ostatnie tygodnie na około tysiącu stoiskach, ofertę zaprezentowali handlowcy, kolekcjonerzy staroci i antyków oraz rzemieślnicy z Pomorza i innych części Polski. Pawilony i stragany zajmowały kilkanaście ulic i placów na terenie Głównego Miasta.
Podczas jarmarku odbyło się też kilkaset koncertów - muzyki pop i poważnej, w tym operowej i operetkowej - a także liczne festiwale m.in. Szekspirowski, muzyki organowej, muzyki gospel i orkiestr dętych.
W ramach jarmarku, 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, metropolita gdański ks. abp Tadeusz Gocłowski odprawił mszę św., z jazzową oprawą muzyczną.
Jarmark św. Dominika został ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w 1260 r. Od tego czasu, z przerwami, jest organizowany w Gdańsku na początku sierpnia. Po II wojnie światowej impreza została reaktywowana w 1972 roku.