Świat76 tys. Żydów z Francji na kamiennych tablicach

76 tys. Żydów z Francji na kamiennych tablicach

Mur z wyrytą na nim listą 76 tys. Żydów deportowanych z Francji w latach 1942-44 do hitlerowskich obozów zagłady został odsłonięty w paryskim Centrum Upamiętnienia Szoah, utworzonym w sercu miasta, w dzielnicy Le Marais.

Centrum, zajmujące obszar 5 tys. metrów kw., mieści się na ośmiu piętrach trzech budynków przekazanych przez radę miejską Paryża.

Uroczystość zapoczątkowała we Francji obchody 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i innych nazistowskich obozów zagłady. Do Auschwitz wysłano 90% deportowanych francuskich Żydów. Z 76 tys. deportowanych powróciło z obozów śmierci 2.500 osób.

Jedną z tych, którzy przeżyli jest Simone Veil. Była minister rządu francuskiego przewodniczy obecnie Fundacji Pamięci Szoah.

Listę nazwisk deportowanych odtworzyła ogromnym nakładem pracy sześcioosobowa ekipa naukowców, którzy porównali oryginalne listy sporządzone przez paryskie gestapo z innymi źródłami.

Szkic tej listy powstał po raz pierwszy przed 26 laty. Jego autorami byli prezes stowarzyszenia Synów i Córek Żydów Deportowanych z Francji, Serge Klarsferd i jego żona, Beata.

Otwarcie paryskiego Centrum Upamiętnienia Szoah dla publiczności nastąpi 27 stycznia.

Tego dnia prezydent Francji, Jacques Chirac i arcybiskup Paryża, kardynał Jean-Marie Lustiger, który będzie reprezentował Watykan, wezmą w Polsce udział w obchodach 60-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W Auschwitz została zamordowana matka i 30 innych członków rodziny kardynała Lustigera, którego rodzice byli Żydami z Polski, zamieszkałymi we Francji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)