750‑lecie lokacji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

"Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima" czyli Kraków, całej Polski miasto najsławniejsze w roku 2007 obchodził będzie uroczyście 750-lecie nadania praw miejskich. Nie znaczy to oczywiście, iż Kraków powstał dopiero w wieku XIII. Miasto istniało już od dawna, jego początków trzeba szukać w czasach, których śladem są dziś kopce Krakusa i Wandy. Książę Bolesław zwany Wstydliwym, który 5 czerwca 1257 wydał przywilej lokacyjny, nadał Krakowowi nowe prawa i ustalił nowe zasady funkcjonowania Miasta i nadał mu nowy kształt urbanistyczny istniejący do dziś.

750-lecie lokacji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Źródło zdjęć: © WP.PL

Rada Miasta Krakowa podjęła w dniu 17 grudnia 2003 r. uchwałę nr XXXIV/299/03 w sprawie obchodów 750-lecia lokacji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Następnie na początku roku 2004 powołała Radę Programową oraz Komitet Organizacyjny Jubileuszu. Obchody Lokacji służą upamiętnieniu rocznicy uporządkowania prawnego w oparciu o ówczesne standardy międzynarodowe oraz nadania Miastu kształtu przestrzennego uznawanego dziś za jeden z czołowych zabytków naszej cywilizacji.

Kształt przestrzenny miasta i zabudowa Śródmieścia stanowiły podstawę do uznania Krakowa przez UNESCO pomnikiem światowego dziedzictwa. Ten średniowieczny plan przestrzenny i największy europejski rynek stały się marką Miasta. Nie przypadkowo logo Miasta Krakowa jest właśnie „odciskiem lokacji”- planem Rynku Głównego wytyczonym w następstwie powstania nowej rzeczywistości miejskiej w 1257 roku.

Zgodnie z przyjętą przez Radę Programową Jubileuszu 2007 „Instrukcją dla zgłaszających i realizujących projekty” przedsięwzięcia związane z jubileuszem będą realizowane w latach 2005-2008 w czterech etapach:

  1. okres wstępny obejmujący działania przygotowawcze 2005 ( głównie edukacyjne i promocyjne)
  1. rok wigilijny 2006 ( działania głównie marketingowe i promocyjne)
  1. rok jubileuszowy 2007 – imprezy kulminacyjne
  1. rok 2008 - zamykający obchody

W ramach tej instrukcji został opracowany formularz zgłoszeniowy oraz kryteria oceny projektów, co pozwoli w sposób formalny zinwentaryzować i ocenić przedkładane projekty imprez jubileuszowych i inne propozycje związane z Obchodami. Zgodnie z Regulaminem Rady Programowej Obchodów do dnia 30 września 2005 roku zostanie przygotowany ostateczny program Jubileuszu.

W 2005 roku planowane są działania o charakterze głównie edukacyjnym i promocyjnym w celu nagłośnienia historycznego znaczenia i rangi Jubileuszu. Imprezą otwierającą obchody będzie Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska.

W ramach działań edukacyjnych realizowany będzie projekt przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w tym wystawy, makiety, dziennik lokacyjny. Przygotowany zostanie telewizyjny program edukacyjny pod nazwą Od Okołu do Nowego Miasta. Przeprowadzone będzie również szkolenie dla przewodników krakowskich w kontekście jubileuszu. W ramach przedsięwzięć o charakterze promocyjnym realizowane będą m.in. działania reklamowe nagłaśniające imprezy zaplanowane na rok 2005.

Projekt Jubileuszu skierowany jest do mieszkańców Krakowa oraz turystów i gości odwiedzających nasze miasto, którego celem w kontekście Strategii Promocji Krakowa jest:

  1. upowszechnianie wiedzy o historii Krakowa poprzez działania edukacyjne i informacyjne dotyczące historii Krakowa (ukazanie roli Krakowa jako miasta europejskiego)
  1. świętowanie „urodzin Miasta” przez jego mieszkańców i przyjezdnych poprzez wydarzenia kulturalne, festyny i inne imprezy,
  1. promocja miasta na tle jego tradycji,
  1. wzbogacenie miasta o trwałe świadectwa jubileuszu (inwestycje).
Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)