Polska74% źle ocenia posłów

74% źle ocenia posłów

74% Polaków negatywnie oceniło działania posłów - o 3 punkty
mniej niż w kwietniu - wynika z sondażu CBOS. Pozytywne oceny
wystawiło Sejmowi 11% ankietowanych - tyle samo co w
kwietniu. 15% nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.

Jeśli chodzi o Senat, to dobre oceny wystawiło tej izbie 18%. ankietowanych, o jeden punkt więcej niż przed miesiącem. Krytycznie oceniło Senat 52% badanych, o 7 punktów mniej niż w kwietniu. 30% badanych nie wyraziło opinii na ten temat.

CBOS zwraca uwagę, że badania majowe (7-10 maja) były przeprowadzone po zaprzysiężeniu rządu Marka Belki, w czasie, gdy w Sejmie trwały intensywne negocjacje nad wotum zaufania dla jego gabinetu.

Zdaniem Centrum, im lepsza sytuacja materialna ankietowanych, tym więcej jest pozytywnych ocen zarówno Sejmu, jak i Senatu. Poglądy polityczne respondentów (wyrażone w skali: od lewicowych przez centrowe do prawicowych) nie różnicują ich opinii na temat pracy parlamentu.

CBOS odnotował natomiast wpływ na te opinie stosunku do powołania Marka Belki na szefa rządu. Osoby zadowolone, że został on szefem rządu, nieco lepiej oceniają Sejm niż deklarujące stosunek obojętny czy negatywny.

Urząd prezydencki to od dawna zdecydowanie najlepiej oceniana instytucja polityczna w Polsce. W maju trzy piąte (59%) ankietowanych ma o działalności Aleksandra Kwaśniewskiego dobre zdanie (o 2 punkty więcej niż w kwietniu). Ocenę złą wystawiło urzędowi prezydenta 29% badanych, o 3 punkty mniej niż w kwietniu.

Oceny działalności prezydenta uzależnione są od subiektywnie ocenianych warunków materialnych: ludzie uważający, że żyją w dobrych warunkach, lepiej niż pozostali oceniają prace tego urzędu. Poglądy polityczne respondentów mają pewien wpływ na zróżnicowanie ich odpowiedzi w tej sprawie. Osoby o orientacji lewicowej i centrowej lepiej oceniają działalność Kwaśniewskiego niż deklarujące poglądy prawicowe - wynika z badań CBOS.

Badania przeprowadzono na liczącej 1006 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)