Trwa ładowanie...

74 lata temu powstała Armia Krajowa

• 74 lata temu, 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa
• Była to największa podziemna armia w okupowanej Europie
• Rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w AK
• Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki "Grot"

Share
74 lata temu powstała Armia Krajowa
Źródło: Wikipedia, Fot: Jerzy Tomaszewski
d3vzumc

Organizacja miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. AK przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, a także przygotowywała armię podziemną do powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie.

Armia Krajowa była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną, działającą wóczas w Europie. Skupiała około 200. organizacji wojskowych. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Komendant Główny AK był dowódcą krajowych sił zbrojnych.

d3vzumc

Komendantem AK, po aresztowaniu generała Stefana Roweckiego w czerwcu 1943 roku, został generał Tadeusz Komorowski "Bór" i funkcję tę pełnił do upadku Powstania Warszawskiego. Od 2 października 1944 do rozwiązania AK 19 stycznia 1945 roku, jej ostatnim komendantem był generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek".

Po drugiej wojnie światowej członkowie AK byli prześladowani i szykanowani przez komunistyczne władze PRL. Wielu żołnierzy zostało skazanych na niesprawiedliwe wyroki, w tym także karę śmierci. Jedną z takich postaci był generał August Emil Fieldorf, pseudonim ,,Nil", stracony przez powieszenie 24 lutego 1953 roku.

Zobacz także: Pakt Armia Krajowa - Abwehra

d3vzumc

Podziel się opinią

Share
d3vzumc
d3vzumc
Więcej tematów