73 urodziny Wojciecha Kilara
Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, twórca muzyki symfonicznej, kameralnej i filmowej kończy dziś 73 lata. Swoje urodziny obchodzi na Jasnej Górze. W Kaplicy Matki Boskiej, odprawiona została msza w intencji kompozytora.
17.07.2005 | aktual.: 17.07.2005 17:38
W rozmowie z radiem Katowice Wojciech Kilar zaznaczył, że dłuższy pobyt na Jasnej Górze, prawie ćwierć wieku temu, zmienił jego życie osobiste, duchowe i zawodowe. Kompozytor wyjaśnił, że od tamtej pory stara się pisać muzykę nie tylko na chwałę muzyki, ale by sprawić nią radość i dać ludziom nadzieję.
Nawiązując do swojego pobytu na Jasnej Górze w czasie stanu wojennego, Wojciech Kilar powiedział, iż dzięki temu pobytowi powstały dzieła, które przyniosły mu wielkie zadowolenie osobiste i zawodowe. Skomponował m.in. "Missa pro pace", która wykonywana była w Watykanie w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II, w katedrze w Berlinie w 65 rocznicę wybuchu II wojny światowej i w Stanach Zjednoczonych.
Mszy dziękczynnej przewodniczył paulin - ojciec Robert Łukaszuk, autor książkowego wywiadu z kompozytorem. Zakonnik podkreślił, że Jasna Góra i paulini zawsze pamiętają o dniu urodzin Wojciecha Kilara i zawsze się z nim spotykają.
Wojciech Kilar jest autorem muzyki do 150 filmów. Współpracował z takimi reżyserami, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Hoffman i Krzysztof Zanussi. Jego kompozycje - "Krzesany", "Orawa", "Kościelec", czy "Exodus" weszły do kanonu polskiej muzyki współczesnej.
Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Ukończył studia kompozytorskie u Bolesława Woytowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 60. uległ wpływom awangardy lecz po studiach w Paryżu u Nadii Boulanger wybrał muzykę poważną. Manifestem "antyawangardowym" Kilara był "Krzesany" z 1974 roku, utwór oparty na ludowej melodyce, który został skrytykowany przez środowisko muzyczne, natomiast był entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
Wiele utworów Wojciecha Kilara powstało pod wpływem inspiracji tatrzańskich, jak: "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa". Kompozytor tworzy także dzieła związane z wielkimi wydarzeniami w Polsce - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus" oraz "Victoria".
Kilar komponował muzykę do polskich filmów najwybitniejszych reżyserów, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Zanussiego oraz do filmów o tematyce śląskiej, Kazimierza Kutza. Jest autorem muzyki do kilku filmów hollywoodzkich: "Dracula" Francisa Forda Coppoli, "Portret Damy" Jane Campion, "Śmierć i dziewczyna" Romana Polańskiego, "Król i ptak" Paula Grimaulta i "Król ostatnich dni" Thomasa Toelle.
Najnowsze kompozycje Kilara to muzyka do obrazów: "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy i "Dziewiąte Wrota" Romana Polańskiego i "Missa pro pace" (Msza o pokój) na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.
Wojciech Kilar jest laureatem wielu wyróżnień, między innymi, nagrody kompozytorskiej Fundacji im. Lili Boulanger, nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego oraz nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego. W maju 2000 roku kompozytor otrzymał Złote Berło, najwyższą nagrodę w kulturze polskiej, przyznaną przez Fundację Kultury Polskiej za wybitną działalność intelektualną.