724 centymetry na Wiśle w Sandomierzu; wały przesiąkają
Utrzymuje się wysoki poziom wody w Wiśle na terenie województwa świętokrzyskiego. Fala wezbraniowa dochodzi do Zawichostu. Dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego informuje, że o godz. 17.00 na wodowskazie w Sandomierzu były 724 cm, a w Zawichoście - 767. Alarm powodziowy obowiązuje w dziewięciu nadwiślańskich gminach województwa. Jak mówi rzecznik sandomierskiej straży na wałach wciąż przesiąkają.
Świętokrzyskie: "ludzie rozgoryczeni i sfrustrowani"
W porównaniu do poprzednich odczytów z godz. 14.00 w Sandomierzu poziom wody obniżył się o centymetr, a w Zawichoście wzrósł o trzy.
Alarm powodziowy obowiązuje w dziewięciu nadwiślańskich gminach w powiatach sandomierskim, opatowskim i staszowskim, a pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach powiatu buskiego.
Rzecznik sandomierskich strażaków Bogusław Karbowniczek powiedział, że przy tak wysokim poziomie wody konieczny jest ciągły monitoring wałów. Co jakiś czas pojawiają się podsiąki, które trzeba niwelować. Zaznaczył, że fala na Wiśle jest niższa od tej, która w maju i czerwcu spowodowała powódź.
Działania ratowników nie ograniczają się do Sandomierza, są prowadzone we wszystkich nadwiślańskich gminach powiatu. Strażakom pomaga 40 kadetów z Częstochowy; zmobilizowani są także ochotnicy.
Strażak dodał, że ludzie są rozgoryczeni i sfrustrowani. - Czwarta fala w ciągu kilku miesięcy jest wyczerpująca, także dla ratowników - oznajmił.
Od piątkowego popołudnia most na Wiśle w Sandomierzu jest zamknięty dla ruchu tranzytowego.
Podkarpacie: alarm w trzech powiatach
Na Podkarpaciu późnym popołudniem w sobotę alarm powodziowy obowiązuje w trzech powiatach: tarnobrzeskim, stalowowolskim i w Tarnobrzegu. - poinformował Wojciech Czanerle z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy gmin Borowa, Czermin, Gałuszowiece, Padew Narodowa i Wadowice Górne w pow. mieleckim.
W ciągu dnia odwołano pogotowia w pow. niżańskim, przeworskim i w Krośnie. - Od kilku godzin na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa. Notujemy niewielkie tendencje spadkowe. Sytuacja stabilizuje się - dodał Czanerle.
Natomiast wody w pozostałych rzekach Podkarpacia, m.in. Sanie, Wisłoce i Wisłoku, spadły poniżej stanów ostrzegawczych. Stany ostrzegawcze utrzymują się jedynie na Sanie w Nisku i Radomyślu Wielkim k. Mielca oraz na Wisłoku w Tryńczy k. Leżajska.
Mazowsze: całodobowe dyżury, siły i środki w gotowości
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wprowadził alarm przeciwpowodziowy w powiecie kozienickim oraz pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach: grójeckim, garwolińskim, otwockim i piaseczyńskim - poinformowała rzecznik wojewody Ivetta Biały.
Alarm przeciwpowodziowy w powiecie kozienickim obowiązuje od godz. 16.00. "Na terenie, na którym ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, władze samorządowe powinny wprowadzić całodobowe dyżury w zespołach zarządzania kryzysowego" - czytamy w komunikacie wojewody.
Urząd wojewody podkreśla, że samorząd powiatu objętego alarmem powinien "utrzymywać siły i środki w gotowości do użycia", przygotować mieszkańców i inwentarz do ewentualnej ewakuacji, a także monitorować stan wałów przeciwpowodziowych, urządzeń hydrotechnicznych oraz poziom wód.
Całodobowe dyżury zespołów zarządzania kryzysowego obowiązują także w powiatach, w których wojewoda mazowiecki zdecydował się wprowadzić pogotowie przeciwpowodziowe. Są to powiaty: grójecki, garwoliński, otwocki i piaseczyński.
Wojewoda mazowiecki przypomina, że od piątku alarm przeciwpowodziowy obowiązuje już w powiatach lipskim i zwoleńskim.