Trwa ładowanie...
d47ekxe
10-03-2014 07:05

72 osoby zmarły od stycznia na ptasią grypę w Chinach

72 osoby zmarły od początku roku w Chinach wskutek zarażenia wirusem ptasiej grypy H7N9 - poinformowały chińskie władze. To więcej niż w całym ubiegłym roku.

d47ekxe
d47ekxe

Tylko w lutym br. wirusem zaraziło się 99 osób, a 41 spośród nich zmarło - sprecyzowała w swoim raporcie chińska agencja zdrowia i planowania rodziny. Od 1 stycznia odnotowano 226 przypadków zarażenia tym wirusem.

Według oficjalnych danych, w Chinach w ubiegłym roku wirusem H7N9 zaraziło się 140 osób, a co najmniej 46 z nich zmarło.

Wirus ptasiej grypy H7N9 wykryto w marcu 2013 r. w Szanghaju, a potem w pobliskich prowincjach Czeciang (Zhejiang), Ciangsu (Jiangsu), i Anhuej (Anhui) na wschodzie Chin. Przypuszcza się, że ludzie zarazili się nim przez bezpośredni kontakt z ptakami, które go przenoszą.

Wirus H7N9 różni się od najpopularniejszego wirusa ptasiej grypy H5N1 tym, że jest trudniejszy do wykrycia. Ptaki mogą być nosicielami wirusa H7N9, ale nie wykazywać objawów choroby.

d47ekxe

Wirus H5N1 przenosi się ze zwierząt na ludzi, ale naukowcy obawiają się zmutowanego szczepu, który mógłby przenosić się z człowieka na człowieka i ewentualnie doprowadzić do pandemii.

Według brytyjskiego pisma naukowego "British Medical Journal" pierwszy przypadek przenoszenia się wirusa H7N9 z człowieka na człowieka odnotowano właśnie w Chinach. Naukowcy podkreślają jednak, że pojedynczy przypadek "prawdopodobnego zakażenia się człowieka od człowieka" nie przesądza o tym, że wirus H7N9 rozwinął zdolność do łatwego przenoszenia się między ludźmi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie odnotowała jak dotąd żadnego takiego przypadku.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj