Polska700-lecie poznańskiego liceum

700-lecie poznańskiego liceum

Liceum Ogólnokształcące imienia św. Marii
Magdaleny w Poznaniu obchodzi jubileusz 700-lecia.
Szkoła dostała w prezencie od Ministerstwa Edukacji i Sportu
dwadzieścia zestawów komputerowych.

Popularna w Poznaniu "Marynka", według ogólnopolskiego rankingu szkół średnich, przygotowanego przez miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita", jest najlepszą wielkopolską szkołą średnią.

"Liceum Ogólnokształcące Św. Marii Magdaleny w Poznaniu jest jedną z nielicznych w Polsce szkół o rodowodzie sięgającym wieków średnich. Przed siedmiuset laty, w 1302 roku, biskup poznański Andrzej Zaremba zezwolił radzie miejskiej na założenie szkoły przy kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Szkoła działalność rozpoczęła rok później, dlatego w tym roku postanowiliśmy obchodzić jubileusz 700-lecia" - powiedziała dyrektor liceum Lucyna Woch.

W ciągu stuleci szkoła rozwinęła się - od parafialnej w wieku XIV, przez kolegium jezuickie i gimnazjum w wieku XVI, do znaczącego ośrodka kształcącego wielkopolską inteligencję. Funkcjonowała nieprzerwanie do 1950 roku, kiedy to została przez komunistyczne władze zlikwidowana. Placówkę reaktywowano w 1990 roku.

Wśród absolwentów poznańskiej szkoły są m.in. Hipolit Cegielski, prezydenci Poznania Cyryl Ratajski i Jarosław Drwęski, marszałek Senatu RP Wojciech Trąmpczyński oraz Henryk Zygalski - matematyk, który złamał szyfr niemieckiej "Enigmy".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)