70% wypadków kolejowych powodują użytkownicy dróg
Blisko 70% wypadków kolejowych powodują użytkownicy dróg. W ostatnich siedmiu latach w wypadkach tych ranne zostały 184 osoby. Tyle samo codziennie odnosi obrażenia w kolizjach na polskich drogach - wynika ze statystyki przekazanej przez rzecznika prasowego PKP Michała Wrzoska.
Główne przyczyny wypadków to przejazd pociągu mimo sygnału "stój", usterka techniczna na linii kolejowej, przeszkody ustawione na torach, kradzieże elementów linii kolejowych, skierowanie pociągu na tor "zajęty".
W 2003 roku większość, czyli 73% wypadków kolejowych spowodowali użytkownicy dróg. 23% wypadków wynikało z winy PKP. W 2004 roku sytuacja wyglądała podobnie, odpowiednio 74 i 24%.
Ilość wypadków z winy PKP, tzw. manewrowych, obejmująca wykolejenia i zderzenia od 2001 roku utrzymuje się poniżej stu rocznie (wcześniej było to kilkaset rocznie). W 2003 roku było ich 92, w 2004 roku - 74, a do końca czerwca 2005 - 38.
Od początku roku do 25 lipca w wypadkach wynikających z ruchu pociągów zginęła jedna osoba (maszynista), a jedna została ranna.
W zestawieniu wypadków pociągów uwzględniono również wypadki na przejazdach kolejowych, które stanowią około 70 proc. wszystkich wypadków kolejowych.
38 osób trafiło do szpitali po wypadku, do którego doszło w Warszawie rano w poniedziałek. Na pociąg relacji Zakopane-Gdynia najechał pociąg podmiejski, jadący ze Skierniewic do Pilawy. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że maszynista pociągu podmiejskiego przez zmęczenie lub nieuwagę nie zdążył w porę zahamować.