Polska70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. "To jest marsz każdego świadomego Ślązaka"

70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. "To jest marsz każdego świadomego Ślązaka"

70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. "To jest marsz każdego świadomego Ślązaka"
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel
26.01.2015 15:15

Uczestnicy marszu upamiętnili ofiary wydarzeń związanych z zajęciem regionu przez Armię Czerwoną w 1945 roku. W tym roku przypada 70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W marszu brali udział m.in. lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik oraz europoseł Janusz Korwin-Mikke.

Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa. Ślązaków zakwalifikowanych jako „Niemcy” wywożona na Syberię oraz w głąb Związku Radzieckiego.

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, obchodzony jest w ostatnią niedzielę stycznia. 25 stycznia o godz. 12.00 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej z roku 1945.

Marsz na Zgodę już po raz siódmy wyruszył w sobotę o godz. 12:00 z Placu Wolności w Katowicach. 12-kilmetrowa trasa odzwierciedlała drogę, którą prowadzono więźniów pod bramę byłego obozu pracy w Świętochłowicach Zgodzie. Ślązacy maszerowali pod hasłem „Dla jednych wyzwolenie, dla innych zniewolenie”. W sobotę uczczono także ofiary Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach.

- Trudno mówić o manifeście politycznym, ale jest to na pewno w pewnym sensie manifestacja naszej historycznej odrębności. O tych wydarzeniach przez kilkadziesiąt lat w ogóle nie można było mówić. W ten sposób, chcemy upomnieć się o godne traktowanie Ślązaków i ich historii. To jest także marsz każdego świadomego Ślązaka – mówi przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik.

Dziś o godz. 18.00 w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy ul. Bojkowskiej 37 w Gliwicach, odbędzie się wieczór upamiętniający Tragedię Górnośląską. Gośćmi mają być: Piotr Basan i Piotr Malcharek, reprezentujący mniejszość niemiecką w Gliwicach oraz Sebastian Rosenbaum, przedstawiciel Oddziału IPN w Katowicach, który wygłosi wykład na temat Tragedii Górnośląskiej. 28 stycznia o godz. 17:00 w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się spotkanie pt. „Tragedia Górnośląska – pamięć wspólnoty”, zorganizowane przez Klub „Pochwała Inteligencji na Górnym Śląsku”.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także