Polska70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. "To jest marsz każdego świadomego Ślązaka"

70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. "To jest marsz każdego świadomego Ślązaka"

Uczestnicy marszu upamiętnili ofiary wydarzeń związanych z zajęciem regionu przez Armię Czerwoną w 1945 roku. W tym roku przypada 70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W marszu brali udział m.in. lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik oraz europoseł Janusz Korwin-Mikke.

70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. "To jest marsz każdego świadomego Ślązaka"
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

26.01.2015 15:15

Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa. Ślązaków zakwalifikowanych jako „Niemcy” wywożona na Syberię oraz w głąb Związku Radzieckiego.

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, obchodzony jest w ostatnią niedzielę stycznia. 25 stycznia o godz. 12.00 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej z roku 1945.

Marsz na Zgodę już po raz siódmy wyruszył w sobotę o godz. 12:00 z Placu Wolności w Katowicach. 12-kilmetrowa trasa odzwierciedlała drogę, którą prowadzono więźniów pod bramę byłego obozu pracy w Świętochłowicach Zgodzie. Ślązacy maszerowali pod hasłem „Dla jednych wyzwolenie, dla innych zniewolenie”. W sobotę uczczono także ofiary Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach.

- Trudno mówić o manifeście politycznym, ale jest to na pewno w pewnym sensie manifestacja naszej historycznej odrębności. O tych wydarzeniach przez kilkadziesiąt lat w ogóle nie można było mówić. W ten sposób, chcemy upomnieć się o godne traktowanie Ślązaków i ich historii. To jest także marsz każdego świadomego Ślązaka – mówi przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik.

Dziś o godz. 18.00 w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy ul. Bojkowskiej 37 w Gliwicach, odbędzie się wieczór upamiętniający Tragedię Górnośląską. Gośćmi mają być: Piotr Basan i Piotr Malcharek, reprezentujący mniejszość niemiecką w Gliwicach oraz Sebastian Rosenbaum, przedstawiciel Oddziału IPN w Katowicach, który wygłosi wykład na temat Tragedii Górnośląskiej. 28 stycznia o godz. 17:00 w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się spotkanie pt. „Tragedia Górnośląska – pamięć wspólnoty”, zorganizowane przez Klub „Pochwała Inteligencji na Górnym Śląsku”.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)