69% Polaków zwolennikami naszego członkostwa w UE
69% ankietowanych pod koniec czerwca
przez CBOS to zwolennicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a
22% - przeciwnicy integracji. W poprzednim, majowym sondażu
za obecnością naszego kraju we Wspólnocie opowiadało się 71%
respondentów, a przeciw - 20%.
13.07.2004 17:05
Poparcie dla integracji wyraźnie dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Zdecydowanie wyższą niż w ostatnich latach akceptację wejścia Polski do UE odnotowano wśród rolników. Pod koniec czerwca poparcie dla członkostwa naszego kraju w Unii zadeklarowało 68% z nich. Liczba przeciwników integracji wśród rolników (28%) nadal jest jednak wyższa niż wśród ogółu ankietowanych.
Generalnie im wyższe wykształcenie, dochody na osobę w rodzinie oraz większe zadowolenie z materialnego poziomu życia, tym częstsze poparcie dla integracji. Do jej zwolenników zalicza się np. 56% osób z wykształceniem podstawowym i 89% z wyższym; 64% respondentów uzyskujących miesięczne dochody nieprzekraczające 300 zł na członka rodziny i 97% badanych o miesięcznych dochodach na głowę powyżej 1200 zł.
Stosunek do członkostwa Polski w Unii Europejskiej różnicuje także, choć w mniejszym stopniu, religijność badanych. Stosunkowo najczęściej popierają integrację osoby niepraktykujące (77%), a najrzadziej - te, które praktykują kilka razy w tygodniu (60%).
Aprobata członkostwa Polski w Unii przeważa w elektoratach wszystkich partii politycznych. Najpowszechniej wyrażają ją zwolennicy PO oraz SLD, najrzadziej - sympatycy LPR.
Według 82% ankietowanych, krajem o największych wpływach w Unii Europejskiej są Niemcy. Do najbardziej wpływowych krajów w UE - zdaniem badanych - należy również Francja (70% wskazań) oraz Wielka Brytania (68%). Wymieniano też np. Włochy (37%) i Hiszpanię (20%). Polskę wskazało zaledwie 4%. pytanych.
44% respondentów uważa, że Polska należy do państw o najmniejszych wpływach w Unii, a 47% uznało ją za kraj o średnich wpływach.
W ocenie 56% badanych pozycja danego kraju w Unii Europejskiej zależy przede wszystkim od jego potencjału gospodarczego. Do najistotniejszych czynników przesądzających o wpływach danego państwa zaliczano także skuteczność jego polityków (33%); wysokość wnoszonych przez nie wpłat do unijnego budżetu (26%); staż danego kraju w UE (17%) oraz liczbę jego mieszkańców (16%).
CBOS przeprowadził badanie w dniach 18-21 czerwca na reprezentatywnej, 961-osobowej, próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.