67% Polaków pozytywnie o członkostwie w UE
Wedlug TNS OBOP, 67% Polakow jest pozytywnego zdania o naszym czlonkostwie w UE; ocena 23% pytanych nie jest ani jednoznacznie dobra, ani jednoznacznie zla. Negatywnie o obecnosci Polski w Unii wypowiada sie 6% respondentow - wynika z marcowego sondazu.
Te wyniki - jak podkresla TNS OBOP - wskazuja na rekordowo wysokie poparcie Polakow dla czlonkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej.
Odnotowanemu w marcu wzrostowi - o 6 pkt proc. w porownaniu z lutym - aprobaty dla czlonkostwa Polski we Wspolnocie towarzyszy niewielki spadek odsetka osob niezadowolonych z naszej akcesji (z 9 do 6%) oraz ankietowanych o obojetnym stosunku do tego faktu (z 27 do 23%).
Jak dodaje TNS OBOP, pozytywna ocena unijnego czlonkostwa wzrasta wraz z m.in. lepszym wyksztalceniem, wiekszym zainteresowaniem polityka oraz wiekszym zadowoleniem z wlasnej sytuacji materialnej.
Trzech na czterech Polakow ocenia, ze przystapienie naszego kraju do UE nie mialo istotnego wplywu na ich zycie. O istnieniu tego wplywu przekonanych jest 24% respondentow, sposrod ktorych 16% zauwazylo zmiany na lepsze, a 8% - na gorsze.
O tym, ze wejscie do Unii Europejskiej zmienilo sytuacje naszego kraju przekonanych jest 62% Polakow: 51% ocenia, ze akcesja przyniosla pod tym wzgledem zmiany na korzysc, 11% - na niekorzysc. Wedlug co trzeciego respondenta TNS OBOP, obecnosc Polski w Unii nie miala istotnego wplywu na sytuacje naszego kraju.
Wplyw czlonkostwa Polski we Wspolnocie na pozycje miedzynarodowa Polski dostrzega 62% badanych. Zdecydowana wiekszosc - 56% przekonana jest o korzystnym wplywie akcesji, 6% wskazuje na pogorszenie naszej pozycji miedzynarodowej.