Polska67% Polaków pozostaje bez pracy dłużej niż rok

67% Polaków pozostaje bez pracy dłużej niż rok

67% Polaków pozostaje bez pracy dłużej niż rok. Im większa stopa bezrobocia, tym większy w nim udział bezrobotnych długoterminowych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Zdecydowana większość (70%) bezrobotnych jest zarejestrowana w urzędach pracy, natomiast tylko 17% pobiera zasiłki. Odsetek niezarejestrowanych jest niższy niż w ubiegłych latach (o 5 punktów procentowych). Powodem może być fakt, że rejestracja przestała być niezbędnym warunkiem korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego - podaje CBOS.

76% badanych jest na utrzymaniu rodziny. Dwie piąte (40%) bezrobotnych pracuje dorywczo, a z pomocy opieki społecznej, instytucji charytatywnych i Kościoła korzysta 16% ankietowanych. Z 2% w kwietniu 2002 do 4% wzrósł odsetek bezrobotnych przyznających się zdobywania pieniędzy zarobionych nie do końca uczciwie.

Skutkiem bezrobocia jest przede wszystkim brak pieniędzy (90%) oraz wzrost bezradności - z 56% w 2001 roku do 71% obecnie. Zmniejsza się grupa osób, która traci przyjaciół i poważanie w rodzinie (tylko co siódmy bezrobotny).

Swoją kondycję finansową negatywnie ocenia ponad połowa (57%) bezrobotnych, z czego 28% badanych czuje się zagrożonych biedą i nie wie jak sobie z nią poradzić.

Aż w 41% gospodarstw domowych mieszka więcej niż jedna osoba bezrobotna.

Bezrobotni znajdują wsparcie w rodzinie (82%), wśród przyjaciół, kolegów i znajomych (62%), w instytucjach charytatywnych, parafiach i opiece społecznej (łącznie 47%) oraz w urzędach i biurach pośrednictwa pracy (17%).

Od 2001 roku zmienia się charakter pomocy rodzinnej - coraz mniej bezrobotnych uzyskuje pomoc finansową, coraz więcej wsparcie emocjonalne. W ostatnim roku relacje się poprawiły - bezrobotni nieco częściej dostrzegają życzliwość niż obojętność. Jednocześnie od 2001 roku systematycznie rośnie odsetek bezrobotnych, którzy spotykają się z niechęcią opieki społecznej (z 12% do 21%)

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 marca 2004 roku na liczącej 1022 osoby reprezentatywnej grupie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)