Polska65. rocznica Sonderaktion Krakau

65. rocznica Sonderaktion Krakau


Kraków uczcił pamięć naukowców zamordowanych przez hitlerowców. 65 lat temu gestapo uwięziło i wywiozło do obozów koncentracyjnych 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej.

65. rocznica Sonderaktion Krakau
Źródło zdjęć: © PAP

Tegoroczne obchody Sonderaktion Krakau na Uniwersytecie Jagiellońskim miały szczególny charakter. Przed Collegium Novum złożono ziemię z 17 miejsc kaźni krakowskich profesorów, m.in. z Sachsenhausen, Dachau i Auschwitz. Wmurowano także pamiątkową tablicę. Nazwiska naukowców odczytał jedyny żyjący uczestnik tej tragedii, prof. Józef Wolski.

Władze UJ złożyły też kwiaty na grobach profesorów.

Likwidacja polskiej nauki i sztuki stanowiła oczywisty cel hitlerowskich Niemiec - mówił podczas uroczystości szef IPN profesor Leon Kieres. Warunkowała ona uczynienie z Polaków narodu niewolników. To sprawy znane, ale trzeba o nich pamiętać i przypominać - podkreślał Kieres.

Podczas uroczystości w Krakowie wręczono nagrodę im. Stanisława Kutrzeby. Wyróżnienie przyznaje się młodym prawnikom za najlepsze prace dotyczące ochrony praw człowieka. W tym roku jury wyróżniło Marcina Marcinko, doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę o terroryźmie.

Uroczystości związane z Sonderaktion Krakau zaplanowano także w Niemczech. Na terenie byłych obozów profesorowie UJ złożyli wiązanki kwiatów ze specjalnymi szarfami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)