Polska65% Polaków: sprawy w kraju idą w złym kierunku

65% Polaków: sprawy w kraju idą w złym kierunku

Prawie dwie trzecie Polaków (65%)
uważa, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku; przeciwnego
zdania jest prawie co czwarty Polak (23%) - wynika z
najnowszego sondażu TNS OBOP.

Największy odsetek optymistów jest wśród osób w wieku 15-19 lat (30% odpowiedzi), a także wśród respondentów z wykształceniem wyższym (30%) i jeszcze się uczących (31%). O tym, że kierunek zmian w kraju idzie w dobrym kierunku częściej niż ogół Polaków przekonani są też mieszkańcy wsi (30%). Więcej pesymistów jest natomiast w grupie osób w wieku 50-59 lat (71%) oraz wśród mieszkańców największych miast (74%).

Zdecydowanie najczęściej przekonani o tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku są zwolennicy PiS - sądzi tak ponad połowa z nich (53%) oraz Samoobrony (35%). O pozytywnym kierunku zmian przekonani są też częściej niż ogół Polaków respondenci o prawicowych poglądach politycznych (36%), podobnie jak osoby bardzo interesujące się polityką (35%).

Zmian na gorsze spodziewają się przede wszystkim sympatycy SLD (92%), PO (77%) i LPR (76%) oraz osoby o lewicowych (80 proc.) lub centrolewicowych poglądach politycznych (75%).

Jeśli idzie o ocenę polskiej gospodarki ponad połowa badanych (57%) jest zdania, że znalazła się ona w kryzysie. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia badanych (37%), którzy uważają, że gospodarka się rozwija. Jeden na pięciu respondentów ocenia kryzys polskiej gospodarki jako głęboki (19%), natomiast prawie dwie piąte badanych (38%) jako lekki. Zaledwie dwóch na stu (2%) Polaków ocenia tempo rozwoju gospodarki jako dynamiczne.

Z sondażu wynika ponadto, że zdaniem co czwartego Polaka (25%) w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności poprawią się, jednak zaledwie co setny badany (1%) spodziewa się tu znacznej poprawy. Prawie dwie piąte (37%) respondentów uważa, że materialne warunki życia ludności nie zmienią się, a co trzeci (34%) oczekuje ich pogorszenia.

Sondaż zrealizowano w dniach 8-12 czerwca 2006 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)