Trwa ładowanie...
01-12-2005 15:15

63. Konkurs Szopek Krakowskich


Pod Wieżą Ratuszową w Krakowie twórcy
bożonarodzeniowych szopek - dorośli i dzieci zaprezentowali swoje dzieła. W kilku z nich znalazła się postać Jana
Pawła II albo papieskie okno.

63. Konkurs Szopek KrakowskichŹródło: PAP
d1fykne
d1fykne

Szopkarze wyjątkowo - ze względu na trwający remont Rynku - spotkali się pod Wieżą Ratuszową, a nie pod pomnikiem Mickiewicza. Ich prace podziwiały tłumy dzieci i turystów. Szopki krakowskie mają bowiem wyjątkowy charakter - nie przypominają ubogich stajenek. To budowle z wieżami, kolorowe, bogato zdobione, zaludnione przez postacie z Biblii i z legend.

Zgodnie z regułami konkursu w szopkach powinny się znaleźć elementy charakterystyczne dla architektury Krakowa. Dlatego często odtwarzany jest fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Bronisław Pięcik, nestor krakowskich szopkarzy, który startuje w konkursach od ponad 40 lat, w tym roku ozdobił swoją szopkę miniaturą ołtarza Wita Stwosza.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 154 szopki - 112 dziecięcych i 42 wykonane przez dorosłych. Paweł Nawała, który startuje w konkursie 16 raz, nawiązał do śmierci papieża umieszczając w swojej wysokiej na 1,7 m szopce papieskie okno ze świecą i kwiatami. Cała budowla utrzymana jest w tonacji ciemnej i jasnej zieleni ze srebrnymi i złotymi elementami. Jej zrobienie zajęło mi około 2 tysięcy godzin - mówił Nawała.

Postacie abpa Stanisława Dziwisza oraz Jana Pawła II z cytatem "Szukałem was teraz przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję" znalazły się w szopce studenta Przemysława Kwiecińskiego. Jak mówił, choć w jego rodzinie nie było tradycji szopkarskich, on sam startuje w konkursie już ósmy raz.

d1fykne

Anna Szałapak, etnograf i juror konkursu powiedziała, że cieszy się, że "duch w narodzie szopkarskim nie ginie" i mistrzowie krakowskiej szopki mają swoich następców wśród młodzieży i dzieci.

Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 1937 roku. Wybuch II wojny spowodował kilkuletnią przerwę, ale już w 1945 r. na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w pierwszy czwartek grudnia.

d1fykne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fykne
Więcej tematów