62. rocznica likwidacji otwockiego getta
Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznany pośmiertnie Aleksandrze Szpakowskiej, wręczył w Otwocku koło Warszawy jej córkom ambasador Izraela w Polsce David Peleg. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 62. rocznicy likwidacji tamtejszego getta.
My w Izraelu często nie zwracamy należytej uwagi na to, co tych prawie 6 tys. Polaków Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uczyniło - powiedział podczas uroczystości w ratuszu miejskim David Peleg.
Wśród zgromadzonych była osoba uratowana z getta przez Szpakowską - wówczas Marysia Osowiecka, obecnie Michele Donnet, mieszkająca we Francji. Po śmierci rodziców dziewczynki Marysię do Aleksandry Szpakowskiej przyprowadził sąsiad. Ukrywała ona dziecko, a kiedy stało się to niemożliwe, dziewczynka trafiła pod opiekę sióstr elżbietanek. Szpakowska przed wojną pracowała m.in. w Caritasie, w czasie wojny była w Armii Krajowej. Zmarła w 1981 roku.
Następnie ponad sto osób wzięło udział w marszu pamięci. Szli w nim mieszkańcy miasta i potomkowie ocalałych Żydów. Ze zniczami w dłoniach, w milczeniu przeszli ulicami miasta drogę, którą 62 lata temu przechodzili otwoccy Żydzi. Z rampy kolejowej, skąd wyruszyli uczestnicy uroczystości, Niemcy wysyłali kolejne transporty otwockich Żydów do obozu w Treblince.
Marsz zakończył się w miejscu, gdzie rozstrzeliwano Żydów zbiegłych z transportów śmierci. Przed Kamieniem Pamięci Żydów Otwockich Polacy i Żydzi wspólnie modlili się i śpiewali psalmy w intencji "pamięci przyszłych pokoleń".
Urodziłam się po wojnie, ale wiem, że wielu Polaków stąd starało się zapomnieć o tym, co spotkało żydowskich obywateli miasta. Myślę, że powinniśmy im o tym przypominać - uważa mieszkanka Otwocka, jedna z uczestniczek marszu.
W 1939 r., na samym początku okupacji, Niemcy spalili otwockie synagogi, a jesienią 1940 r. utworzyli getto. 19 sierpnia 1942 r. zlikwidowano getto, w którym przebywali Żydzi z Otwocka i Karczewa. Dwa tysiące osób rozstrzelano, a osiem tysięcy wywieziono do obozu w Treblince.
W 1939 r. w Otwocku mieszkało ponad 14 tysięcy Żydów, co stanowiło około 70 proc. ludności miasta.