Trwa ładowanie...
d39ttkj

61. rocznica przybycia pierwszego transportu do KL Auschwitz

Jeden z pierwszych więźniów obozu w czasie uroczystości (PAP)
W czwartek w dawnym niemieckim obozie zagłady - Oświęcimiu odbyły się uroczystości 61. rocznicy przybycia pierwszego transportu więźniów do obozu KL Auschwitz.

Share
d39ttkj

Uczestnicy obchodów, w tym kilkudziesięciu byłych więźniów, złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 i oddali hołd ofiarom niemieckiego nazizmu.

Kwiaty złożono także przed budynkiem tzw. monopolu tytoniowego, nieopodal obozu. Tam zostali zapędzeni pierwsi więźniowie. Teren obozu nie był bowiem jeszcze przygotowany na przyjęcie transportów z więźniami.

Wojciech Drewniak, numer obozowy 415, uczestnik pierwszego transportu, powiedział, że Niemcy, gorąco przywitali w Oświęcimiu pierwszych więźniów. Pierwsze baty uświadomiły nam, gdzie się znaleźliśmy - wspominał.

Drewniak dodał, że współcześnie pomiędzy byłymi więźniami z pierwszego transportu istnieję trwała, emocjonalna więź. Trzymamy się razem i każdego roku przyjeżdżamy na uroczystości. Między nami panuje ogromna solidarność i przyjaźń - powiedział.

Józef Szajna, wybitny artysta i były więzień Auschwitz, powiedział, że w pierwszym transporcie znajdowało się bardzo wielu jego kolegów z gimnazjum. Myślę, że ci pierwsi mieli najtrudniejszy początek. Najdłużej też byli w obozie. Myślę, że trzeba uszanować imię tych, którzy tu zginęli i tych, którzy przeżyli - powiedział. (aso)

d39ttkj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ttkj
Więcej tematów