61% Polaków planuje udział w referendum konstytucyjnym UE
W majowym sondażu CBOS 61% Polaków zapowiedziało udział w referendum na temat traktatu konstytucyjnego UE, czyli o 3 pkt. proc. więcej niż w kwietniu. 27% badanych zapowiedziało absencję w referendum, o 2 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem.
W maju "zdecydowanie tak" w sprawie udziału w głosowaniu wyraziło 38% ankietowanych, "raczej tak" - 23%; w kwietniowych badaniach odpowiednio - 34% i 24%.
Z badań CBOS wynika, że udział w referendum w sprawie przyjęcia unijnej konstytucji częściej planują mężczyźni (67%) niż kobiety (56%).
Pierwszoplanowe znaczenie dla zainteresowania uczestnictwem w głosowaniu ma jednak wykształcenie - im jest ono wyższe, tym częstsze deklaracje udziału w referendum. Uczestnictwo w głosowaniu planuje niewiele ponad dwie piąte badanych z wykształceniem podstawowym (43%)., trzy piąte mających wykształcenie zasadnicze zawodowe (60%), ponad dwie trzecie ankietowanych z wykształceniem średnim (69%) i zdecydowana większość legitymujących się wykształceniem wyższym (86%).
Deklaracjom udziału w referendum sprzyjają także wysokie dochody per capita w rodzinie oraz zadowolenie z materialnych warunków gospodarstwa domowego.
Nie chcą głosować ludzie starsi, najsłabiej wykształceni
Absencję w głosowaniu zapowiadają przede wszystkim ludzie starsi - powyżej 65 roku życia (39%), najsłabiej wykształceni (37% z wykształceniem podstawowym), najgorzej oceniający swoją sytuację materialną (38%) oraz nieuczestniczący w praktykach religijnych (41%).
Planowanie udziału w referendum wiąże się - według ankiety CBOS - ze stosunkiem do członkostwa Polski w UE. Zamiar głosowania zgłasza prawie trzy czwarte zwolenników obecności Polski w tej organizacji (71%) i tylko niespełna dwie piąte (39%) jej przeciwników.
Zwiększeniu się zainteresowania udziałem w referendum towarzyszy niewielki wzrost deklaracji głosowania za przyjęciem tego dokumentu. Mimo że w ostatnim miesiącu nieco przybyło zwolenników konstytucji, odsetek jej przeciwników praktycznie się nie zmienił. Za jej przyjęciem chce obecnie głosować 60% potencjalnych uczestników referendum, natomiast 14% z nich zamierza wyrazić sprzeciw.
Poparciu dla konstytucji sprzyja niska religijność oraz lewicowe poglądy polityczne. Za jej przyjęciem najczęściej chcą głosować osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych (77% potencjalnych uczestników referendum w tej grupie) i niespełna połowa praktykujących kilka razy w tygodniu (49%). Popiera ją zdecydowana większość osób identyfikujących się z lewicą (79%) i niewiele ponad połowa badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne (54%).
Zwolennicy europejskiej konstytucji mają wyraźną przewagę niemal we wszystkich potencjalnych elektoratach. Wyjątek stanowią sympatycy LPR, wśród których liczba przeciwników konstytucji niemal dorównuje liczbie jej zwolenników.