Polska60% Polaków: Sejm miał za długie wakacje

60% Polaków: Sejm miał za długie wakacje

Większość Polaków - 60% - uważa, że tegoroczne, prawie półtoramiesięczne wakacje Sejmu były za długie - wynika z sondażu CBOS.

Zdaniem 25% respondentów, przerwa wakacyjna Sejmu, który zakończył pracę 10 lipca i ponownie zbierze się 22 sierpnia, była optymalna. Z kolei 2%, uznało ją za zbyt krótką. 13% badanych nie miało zdania w tej sprawie.

CBOS zwraca uwagę, że przekonanie, iż posłowie mieli za długie wakacje dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych i przeważa wśród sympatyków wszystkich partii (najczęściej taką opinię wyrażają zwolennicy PO - 66%, a najrzadziej potencjalni wyborcy Ligi i Samoobrony - 49%). Krytycznej ocenie długości parlamentarnych wakacji sprzyja niezadowolenie z sytuacji w kraju oraz z pracy Sejmu i Senatu.

Polacy nie odmawiają politykom prawa do odpoczynku: 84% badanych uważa, że członkowie rządu powinni mieć urlopy, a 81% sądzi, że urlop należy się parlamentarzystom. Przeciwnego zdania jest odpowiednio 13% i 15% ankietowanych.

Według CBOS, opinie, że politycy nie powinni mieć urlopów przeważają wśród osób najsłabiej wykształconych, rolników, robotników, osób najmniej zarabiających, a także tych, którzy nie uczestniczą w praktykach religijnych oraz sympatyków lewicy.

Wśród badanych uważających, że politykom należy się urlop, przeważa opinia, iż powinien on trwać 26 dni: sądzi tak 51% ankietowanych w przypadku parlamentarzystów i 53% - w przypadku członków rządu.

Większość - 82% - respondentów, którzy nie odmawiają politykom urlopów, jest zdania, że nie ma znaczenia, gdzie parlamentarzyści i członkowie rządu spędzają wakacje. 13% badanych uważa, że powinni odpoczywać w kraju, a 1% - że za granicą. 4% nie miało zdania w tej sprawie.

CBOS przeprowadził sondaż od 3 do 6 sierpnia na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)