60% Polaków chce zapłacić za leczenie
Po raz pierwszy po 1989 roku większość Polaków zgadza się na wprowadzenie częściowej odpłatności za korzystanie ze służby zdrowia. Wskazują na to wyniki sondażu, wykonanego dla portalu money.pl, które publikuje "Dziennik".
Tylko 26 proc. badanych uważa, że służba zdrowia powinna w całości pozostać opłacana z budżetu. 60 proc. badanych uznało, że wolą wprowadzenie odpłatności za niektóre świadczenia medyczne zamiast podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wśród osób poniżej 34. roku życia liberalne rozwiązanie ma jeszcze więcej zwolenników: popiera je 74 proc. badanych. Zdaniem autorów badania, społeczeństwo dostrzegło, że tak zwana darmowa służba to mit.
Prezes Business Center Club Marek Goliszewski uważa, że wyniki sondażu świadczą o tym, iż młode pokolenie nie pokłada już dużego zaufania w państwie, a woli liczyć na samych siebie.
To kolejny sondaż, który pokazuje wyraźny zwrot ku poglądom wolnorynkowym - pisze "Dziennik". Wcześniej okazało się, że coraz większa część Polaków nie ma nic przeciwko wprowadzeniu podatku liniowego i gotowa jest dopłacać do edukacji swoich dzieci. Były minister przekształceń własnościowych Janusz Lewandowski podsumowuje, że w Polsce zachodzą zmiany charakterystyczne dla społeczeństw zachodnich. (IAR)