Trwa ładowanie...
włochy
02-06-2006 12:40

60-lecie Republiki Włoskiej

Defilada wojskowa z okazji 60. rocznicy powstania
Republiki Włoskiej odbyła się w Rzymie. Obserwowali ją
przedstawiciele najwyższych władz państwa. 2. czerwca jest świętem
państwowym we Włoszech, upamiętniającym referendum w sprawie
zniesienia monarchii.

60-lecie Republiki WłoskiejŹródło: PAP/EPA
d327t2x
d327t2x

Obchody święta, noszącego oficjalnie Rocznica Republiki z udziałem nowego prezydenta Giorgio Napolitano, nowo mianowanego premiera Romano Prodiego i wybranych niedawno przewodniczących obu izb parlamentu rozpoczęła ceremonia złożenia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Ołtarzu Ojczyzny na Placu Weneckim. Następnie na prowadzącej do Koloseum via dei Fori Imperiali odbyła się defilada wojskowa z udziałem przedstawicieli wszystkich formacji militarnych.

Z powodu cięć w budżecie resortu obrony zrezygnowano z tradycyjnych pokazów lotniczych. Nad Wiecznym Miastem przeleciała tylko jedna eskadra, która na niebie zostawiła smugę w kolorach flagi włoskiej - zielonym, białym i czerwonym.

W paradzie nie uczestniczyły czołgi, wozy bojowe oraz transportery pocisków i bomb; oficjalnie - także z powodu redukcji budżetowych. Jednak komentatorzy zwracają uwagę, że był to rezultat napięć w rządzącej centrolewicy. Niektórzy jej politycy o pacyfistycznych poglądach, wywodzący się z partii komunistycznej oraz Zieloni, domagali się nawet odwołania defilady widząc w niej pokaz siły militarnej. Przewodniczący Izby Deputowanych, komunista Fausto Bertinotti zaproponował nawet, by w związku z wojną w Iraku żołnierze przeszli rzymską ulicą w strojach w kolorze tęczy, symbolizującej pokój.

Około południa, gdy w centrum włoskiej stolicy kończył się przemarsz wojsk, z innego punktu wyruszyła manifestacja pacyfistów i antyglobalistów. Nieśli oni transparenty z napisami "Rozbrojenie" oraz "Nie dla militarnej okupacji w Iraku".

2 czerwca 1946 roku we Włoszech odbyły się pierwsze po okresie faszyzmu demokratyczne wybory, w których po raz pierwszy brały udział kobiety. Głosowanie połączono z referendum, w którym obywatele mieli zdecydować, czy chcą zniesienia monarchii. Za republiką opowiedziało się 54% obywateli. 13 czerwca z Włoch wyjechał ostatni król Humbert II. Włochy ostatecznie stały się republiką.

Sylwia Wysocka

d327t2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d327t2x
Więcej tematów