60 lat minęło... - jubileusz Sony Corporation

Dokładnie 60 lat temu zarejestrowana została spółka Tokyo Tsushin Kogyo KK z kapitałem wynoszącym 190 tys. jenów - przyszłe Sony Corporation. Nikt z założycieli firmy nie przypuszczał zapewne, że pół wieku później będzie ona należeć do wiodących producentów sprzętu elektronicznego na świecie, tym bardziej, że pierwszym zamówieniem, jaką otrzymała firma, był rządowy kontrakt na wykonanie... 50 odkurzaczy.

Patrząc na 60 lat historii koncernu, daje się zauważyć wyraźny trend ku miniaturyzacji i opracowywaniu coraz mniejszych i łatwiejszych w przenoszeniu urządzeń ( radio tranzystorowe, walkman, discman, wideokamera ). Sony wielokrotnie zaskakiwało użytkowników elektroniki ( o czym poniżej ), jednak okrągła rocznica powstania koncernu skłania także do spojrzenia w przyszłość. Firma upatruje bowiem szansy na utrzymanie się w ścisłej czołówce producentów elektroniki dzięki kilku technologiom, które postanowiliśmy przypomnieć.

Obraz
© Playstation3

Procesor Cell - opracowany w kooperacji z IBM i Toshibą za kilka miliardów dolarów układ integruje 8 rdzeni i 64-bitowy procesor główny. Będzie on sercem konsoli do gier PlayStation 3, której premiera zapowiadana jest na ten rok. Sony jednak zamierza wykorzystać procesor także do innych zastosowań - w łonie firmy powstała już grupa robocza, której zadaniem jest opracowywanie nowych produktów dla układu Cell. Mogą to być m.in. telewizory, odtwarzacze wideo i cyfrowe magnetowidy nowej generacji, w pełni obsługujące standard telewizji wysokiej rozdzielczości.

Czujniki obrazu - sensory te są podstawą pracy każdego cyfrowego aparatu fotograficznego i cyfrowej wideokamery, przetwarzając wiązki światła na impulsy elektryczne. Sony i na tym polu nie próżnuje. Być może już w przyszłym roku Sony wprowadzi do sprzedaży urządzenia dla użytkowników-amatorów z czujnikami CMOS ( complementary metal oxide semiconductor ), które umożliwiłyby nagrywanie filmów w wysokiej jakości - np. 60 klatek na sekundę lub 300 fps przy niższych rozdzielczościach ( dziś jakość tę oferują jedynie nieliczne modele kamer do zastosowań profesjonalnych ). Poprawić ma się też szybkość sensorów - czujnik umożliwić ma wykonanie nawet do 8 ujęć w czasie 1/8 s i następnie wybranie najlepszego zdjęcia lub przechwycenie obrazu z materiału wideo ( obecnie szybkość czujników nie pozwala na przechwytywanie obrazu wystarczająco dobrej jakości z pliku wideo ).

Roboty i sztuczna inteligencja - robot Aibo nie stał się rynkowym przebojem ( o czym świadczy zakończenie jego produkcji - http://www.idg.pl/news/88117.html przez Sony w ramach restrukturyzacji ). Mimo to, spełnił zadanie katalizatora dalszych wzmożonych badań nad zaawansowanymi technologiami. Należy wśród nich wymienić techniki przetwarzania w czasie rzeczywistym danych istotnych dla kontrolowania napędu i systemu poruszania się robota ( ruch urządzenia wymaga wprowadzenia i obróbki ogromnych ilości danych wejściowych z otoczenia, np. o ukształtowaniu powierzchni, przeszkodach, itp. ). Inżynierowie pracują także nad udoskonaleniem algorytmów odpowiedzialnych za funkcjonowanie robota, wymuszających na jego cybernetycznym mózgu poszukiwanie nowych, bardziej wymagających zadań oraz uczenie się ( np. kiedy należy przestać wykonywać daną operację, jeżeli do nikąd nie prowadzi ).

W poniższym zestawieniu wymieniliśmy natomiast najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia w historii firmy, głównie związane z rynkowymi debiutami innowacyjnych urządzeń z zakresu elektroniki użytkowej.

Obraz
© Magnetofon G-Type

1946 7 maja - spółka zostaje oficjalnie zarejestrowana pod nazwą Tokyo Tsushin Kogyo KK ( Tokyo Telecommunications Engineering Co. Ltd. ). Jej kapitał wynosi 190 tys. jenów.

8 maja - japońskie Ministerstwo Komunikacji składa pierwsze znaczące zamówienie na sprzęt - 50 odkurzaczy.

1947
luty - firma przenosi się z dzielnicy Tokyo, Nihonbashi do innej - Shinagawy, gdzie do dziś znajduje się jej główna siedziba.

1950
lipiec - uruchomiona zostaje produkcja pierwszego japońskiego magnetofonu na taśmy magnetyczne, G-Type.

Obraz
© Radio tranzystorowe TR-55

1955
styczeń - zostaje wyprodukowana pewna liczba egzemplarzy tranzystorowego radia TR-52, nie trafia jednak do sprzedaży z uwagi na podatność obudowy na złuszczanie się w wysokich temperaturachsierpień - model radia tranzystorowego TR-55 trafia na rynek za 18,9 tys. jenów ( w owym czasie średnia płaca miesięczna pracownika biurowego w Japonii wynosiła 16 643 jenów ).

1957
marzec - premiera urządzenia TR-63, najmniejszego radia tranzystorowego na świecie. Reklamowano je jako mieszczące się w kieszeni koszuli, co jednak nie było do końca zgodne z prawdą, wobec czego sprzedawcy nosili koszule szyte specjalnie na miarę radioodbiorników, z większymi kieszeniami.1958
styczeń - Tokyo Tsushin Kogyo zmienia nazwę na Sony Corp. Nazwa jest połączeniem łacińskiego słowa 'sonus' ( dźwięk ) i angielskiego 'sonny', sugerującego, że firma jest młoda i energicznie się rozwija.

grudzień - Sony wchodzi na giełdę tokijską

Obraz
© Telewizor tranzystorowy TV8-301

1960
luty - powstaje amerykański oddział Sony Corp.

maj - na rynek trafia pierwszy na świecie telewizor tranzystorowy, TV8-301

1962
październik - otwarcie salonu na nowojorskiej 5. Alei

1963
lipiec - pierwszy magnetowid kasetowy, PV-100.

1966
kwiecień - otwarcie gmachu "Sony Building", upamiętniającego 20-lecie powstania firmy w tokijskiej dzielnicy Ginza.

listopad - pierwszy przenośny magnetofon kasetowy z funkcją nagrywania, TC-100.

1970
wrzesień - Sony wchodzi na giełdę nowojorską

Obraz
© Walkman TPS-L2

1979
lipiec - pierwszy walkman, TPS-L2, wchodzi na rynek ( kosztuje 33 tys. jenów, czyli przeciętne tygodniowe zarobki pracownika biurowego )

1982
marzec - premiera komputera osobistego SMC-70
październik - prezentacja pierwszego na świecie odtwarzacza CD, CDP-101

1984
styczeń - finał sprawy Sony kontra Universal. Sony, producent magnetowidów Betamax, została pozwana przez wytwórnię o to, iż jej produkt służy do naruszania prawa autorskiego. Rozprawa przed amerykańskim Sądem Najwyższym zakończyła się werdyktem uznającym, iż nagrywanie filmów telewizyjnych za pomocą magnetowidu nie narusza praw nadawców.

listopad - premiera przenośnego odtwarzacza CD, D-50, nazwanego później "discmanem".

1985
styczeń - na rynek trafia kamera CCD-V8 8mm.

1988

Obraz
© Kamera CCD-TR55 Video Hi8 "Handycam"

sierpień - wideo-walkman, GV-8, w sprzedaży.

grudzień - zaprezentowana zostaje cyfrowy aparat MVC-C1 Mavica, zapisujący obrazy na sztywnych, 2-calowych dyskach.

1989
lipiec - do rąk klientów trafia kamera CCD-TR55 Video Hi8 "Handycam", która staje się rynkowym przebojem firmy.

1992
listopad - zaprezentowane zostają walkmany MZ-2P MD i MZ-1 MD ( ten drugi z funkcja nagrywania ) oraz MiniDisc.1993
listopad - powstaje Sony Computer Entertainment Inc., oddział firmy ds. gier komputerowych.

Obraz
© Konsola do gier SCPH-1000 PlayStation

1994
grudzień - premiera konsoli do gier SCPH-1000 PlayStation. Sprzedano jak dotąd ponad 100 milionów egzemplarzy urządzenia.

1996
październik - cyfrowy aparat fotograficzny DSC-F1

1997
marzec - odtwarzacz DVD DVP-S7000

lipiec - premiera rynkowa rodziny stacjonarnych komputerów PC Vaio z procesorem Pentium II 266 MHz i laptopów z CPU Pentium 166 MHz.

1998
wrzesień - Sony wprowadza karty pamięci flash Memory Stick o pojemności 4 i 8 MB.

Obraz
© Robot ERS-110 Aibo

1999
lipiec - do sprzedaży trafia licząca 5 tys. sztuk partia robotów ERS-110 Aibo. Rozchodzi się w ciągu kilku minut.

2000
wrzesień - dwa modele urządzeń typu PDA poszerzają ofertę Sony. Są to monochromatyczny PEG-S300C i kolorowy PEG-S500C.

marzec - debiut konsoli SCPH-10000 PlayStation 2.

2001
październik - powstaje spółka Sony Ericsson Mobile Communications

2002
luty - Sony ogłasza opracowanie technologii Blu-ray

Obraz
© Konsola SCPH-10000 PlayStation 2

2003
kwiecień - nagrywarka dysków Blu-ray BDZ-S77

czerwiec - prezentacja linii ekskluzywnych produktów cyfrowej rozrywki "Qualia", w tym aparatow cyfrowych, odwarzaczy, projektorów ( nie zyskały one uznania klientów i produkcję wstrzymano ).

2004
październik - HDR-FX1, pierwsza na świecie amatorska kamera rejestrująca obraz w wysokiej rozdzielczości.

grudzień - początek sprzedaży przenośnej konsoli do gier PlayStation Portable

2005
październik - premiera rodziny ciekłokrystalicznych telewizorów Bravia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)