6 mld dol. szkód spowodowanych trzęsieniem ziemi w Chinach
Majowe trzęsienie ziemi w chińskiej prowincji Syczuan spowodowało w rolnictwie szkody wysokości 6 mld dol. - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Ponad 30 mln osób na terenach wiejskich straciło majątek, tysiące hektarów ziem rolnych zostały zniszczone i zginęły miliony zwierząt gospodarskich - napisała FAO w oświadczeniu, wydanym po przeprowadzeniu misji w Syczuanie.
"Oprócz ludzkich tragedii spowodowanych tym kataklizmem (...) wiele wiejskich społeczności w prowincji Syczuan straciło możliwość produkowania żywności i uzyskiwania dochodów" - napisał w oświadczeniu regionalny koordynator ds. sytuacji nadzwyczajnych FAO Rajendra Aryal.
Jak podkreślił, "odbudowanie sektora rolnego w Syczuanie potrwa prawdopodobnie od trzech do pięciu lat".
W majowym trzęsieniu ziemi zginęło blisko 70 000 ludzi i wiele tysięcy wciąż uznaje się za zaginionych.
FAO podkreśliła, że znaczna część plonów pszenicy nie będzie mogła zostać zebrana z pól, gdyż wielu rolników zginęło lub odniosło obrażenia. W dodatku duża część pszenicy zebranej przed trzęsieniem uległa zniszczeniu w magazynach.
Poważnie zniszczonych zostało ponad 20 tys. ha pól zbóż w Syczuanie, który produkuje 20% ryżu w Chinach. Może się okazać, że następne plony będą z tego powodu niższe o 10-50%.
FAO szacuje straty w żywym inwentarzu na ok. 2 mld dol. Samych świń zginęło w trzęsieniu ziemi 3 mln.
"W ciągu najbliższych sześciu miesięcy największym wyzwaniem będzie pilne dostarczenie nawozów, pestycydów, narzędzi i sprzętu rolniczego, żywca oraz rekultywacja pól" - podkreślił Aryal.
FAO poinformowało, że Chiny zwróciły się do tej organizacji o koordynowanie działań zmierzających do odbudowy rolnictwa.