Polska59. rocznica wyzwolenia Warszawy

59. rocznica wyzwolenia Warszawy


W 59. rocznicę wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej w stolicy odbyły się uroczystości z tej okazji. Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i dokonano uroczystej zmiany wart.

59. rocznica wyzwolenia Warszawy
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

Kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski, a także delegacje prezydenta, Sejmu, poszczególnych ministerstw i stolicy. Wieńce złożyły także organizacje kombatanckie oraz attache wojskowy Federacji Rosyjskiej i Wspólnoty Państw Niepodległych.

Po złożeniu wieńców przy akompaniamencie reprezentacyjnej orkiestry Wojska Polskiego odbyła się defilada.

Sobotnie uroczystości rocznicowe najbardziej przeżywali bohaterowie wydarzeń sprzed 59 lat. Kombatanci wspominali wyzwolenie stolicy i cieszyli się, że mogą znów spotkać się w tym samym gronie. "Przyjeżdżam w każde święto państwowe i składam kwiaty przed Grobem. Staram się pamiętać o kolegach, którzy wtedy zginęli. Dzisiaj tylko z mojego okna powiewa flaga biało-czerwona" - dodał z żalem płk Wawrzyniec Kasprzyszak.

Uroczystości przyglądała się nielicznie zgromadzona ludność Warszawy. Przeważnie starsi ludzie. Wszyscy zebrani zdjęli czapki i na baczność wysłuchali hymnu państwowego i hejnału Wojska Polskiego.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego, kombatanci oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych udali się na cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, aby tam złożyć wieńce.

17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wspólnie z 1. Armią Wojska Polskiego wkroczyła do stolicy. Choć wojsko radzieckie i polskie, działające w ramach 1. Frontu Białoruskiego, dotarło do prawobrzeżnej Warszawy już we wrześniu 1944 roku, ofensywa warszawska zaczęła się dopiero 14 stycznia 1945 roku.

Do 1990 roku 17 stycznia obchodzono jako Święto Wyzwolenia Warszawy. Obecnie ten dzień jest rocznicą wyzwolenia Warszawy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)