58. rocznica Powstania Warszawskiego
Centralne uroczystości rocznicowe w Warszawie
Fot: Tomasz Gzell(PAP)58 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Był to
największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i polskiego
podziemia, a zarazem największa akcja zbrojna podziemia w
okupowanej przez Niemców Europie.
01.08.2002 | aktual.: 01.08.2002 09:29
Powstanie miało trwać 2-3 dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk, w których poległo 18 tys. powstańców, a ok. 6 tys. zostało ciężko rannych. Zginęło ok. 180 tys. cywilów. Większość z nich została zamordowana, gdyż naziści wprowadzili, z rozkazu Adolfa Hitlera, bezwzględny terror na zajmowanych przez siebie terenach miasta. Niemieckie straty w walkach to 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych oraz ok. 300 pojazdów opancerzonych.
Ok. 25% budynków na terenach objętych walkami uległo zniszczeniu. Dalsze Niemcy burzyli po upadku Powstania Warszawskiego, chcąc zmieść z powierzchni Ziemi Warszawę. Powstańców po kapitulacji 2 października 1944 r. umieszczono w obozach jenieckich, ludność cywilną w obozie przejściowym w Pruszkowie.
Powstanie Warszawskie w obronie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej ciągle stanowi źródło dumy i godne przesłanie dla przyszłych pokoleń Polaków - uważa prezes Związku Powstańców Warszawy Zbigniew Ścibor-Rylski. Na placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego w przededniu rocznicy wybuchu powstania odbyły się w środę centralne uroczystości rocznicowe. Odczytano apel poległych, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwy honorowe. Przed pomnikiem wieńce złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, a także obu izb parlamentu.
Ścibor Rylski dodał, że wzorem dla współczesnych powinna być ta niezwykła jedność i solidarność Polaków w walce z okupantem, a w szczególności w Powstaniu Warszawskim. Podkreślił jednocześnie, że przez 63 dni osamotniona Warszawa stawiała opór wielkiej przewadze nieprzyjaciela, który w walce z nami nie przebierał w środkach i metodach ludobójstwa.(WP/PAP/ck)