Trwa ładowanie...
d3u9o2q
17-11-2004 19:50

58 polskich wynalazków na wystawie w Brukseli

Aż 58 wynalazków prezentują Polacy na tegorocznych targach wynalazczości "Eureka" w Brukseli. Jest wśród nich opracowana przez zespół prof. Zbigniewa Religi komora wspomagania serca POLVAD, w której zastosowano odporny na zużycie tytan. Targi przyciągnęły ponad 800 wystawców z 32 krajów świata.

d3u9o2q
d3u9o2q

Wśród prezentowanych przez Polaków wynalazków dominują poważne, nowatorskie rozwiązania techniczne z dziedziny medycyny, ekologii, elektromechaniki oraz bezpieczeństwa pracy.

Oprócz komory Religi jest też teflonowy smar TEFLOREN do ekstremalnych warunków pracy (w temperaturze do 250 st.) i kombinezon asekuracyjno-ochronny, którego mogą używać np. wodne służby ratownicze. Jest niezwykle lekki i tani - zachwalał kombinezon jeden z jego twórców, Krzysztof Lężak z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Przyznał, że wyróżnienie na targach pomogłoby Instytutowi w zdobyciu środków na sfinansowanie badań niezbędnych do uzyskania dla kombinezonu międzynarodowego certyfikatu jakości.

Z myślą o promocji, na brukselskie targi przyjechali też dr Artur Bednarkiewicz i dr Jarosław Jaroński - twórcy kamery do wykrywania zmian nowotworowych szyjki macicy. Jesteśmy małą, 10-osobową firmą i musimy uwiarygodnić się w oczach lekarzy - tłumaczyli.

Nowatorstwo ich kamery polega na zastosowaniu metody, która pozwala na szybszą lokalizację zmian nowotworowych i ich leczenie. Kamera już została odznaczona pucharem polskiego ministra gospodarki i pracy.

d3u9o2q

W przeciwieństwie do innych krajów, na polskich stoiskach prezentowanych w Brukseli mało jest wynalazków możliwych do zastosowania w życiu codziennym i przez każdego. Jak na przykład prezentowany przez Belgów otwieracz do konserw, który nie zostawia na puszce ostrych krawędzi, czy deska sedesowa o podwójnych rozmiarach - dla dziecka i dorosłych.

Zdaniem Barbary Haller, która obok Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, od 15 lat pomaga polskim wynalazcom w prezentowaniu osiągnięć na targach w Brukseli, brak praktycznych prostych polskich wynalazków wynika z braku tradycji. W Polsce przez lata nie było nastawienia na ułatwienie życia codziennego - powiedziała Haller. Jej zdaniem, ta sytuacja powoli się jednak zmienia.

Tegoroczne targi wynalazczości zakończą się w niedzielę.

Inga Czerny

d3u9o2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u9o2q
Więcej tematów