58% Polaków: korupcja - najczęściej w służbie zdrowia
Przypadki korupcji w życiu publicznym najczęściej występują w służbie zdrowia - wynika z raportu "Barometr korupcji 2007" przedstawionego w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie. Uważa tak 58% ankietowanych w badaniu.
9% respondentów przyznało się do wręczenia łapówki w ostatnich latach. To taki sam odsetek jak w roku 2006, jednak o sześć punktów procentowych mniej, niż w roku 2005. 15% ankietowanych przyznało się natomiast, iż zna osoby biorące łapówki.
Według badanych, poza służbą zdrowia, zachowania korupcyjne występują często w polityce i urzędach centralnych - odpowiednio 44 i 31% wskazań. 30% ankietowanych uważa, iż korupcja często występuje w sądach i prokuraturze, 28% wskazuje policję, a 25% urzędy lokalne.
W porównaniu z poprzednim badaniem, dotyczącym 2006 roku, liczba osób wskazujących służbę zdrowia jako skorumpowaną wzrosła o pięć punktów procentowych. Świat polityki jako skorumpowany wskazuje o dziewięć procent badanych więcej niż rok wcześniej.
Jak zauważyła prezentująca wyniki badania Anna Kubiak z Uniwersytetu Łódzkiego, na wyniki sondażu wpłynął wieloletni kryzys w służbie zdrowia, oraz fakt, iż ochrona zdrowia dotyczy wszystkich ludzi. To nie jest jakaś niszowa sprawa odnosząca się do jednej kategorii społecznej - dodała Kubiak.
Jak zauważyli autorzy badania "przekonania o skorumpowaniu świata polityki (...) kształtowane są przede wszystkim w oparciu o przekazy medialne".
Komentując fakt stopniowego zmniejszania się liczby osób deklarujących wręczanie łapówek, Kubiak dodała, iż może to być wynik "koncentracji korupcji w kilku dziedzinach życia społecznego". Jednak, w jej opinii, przyczyną spadku może być także nastawienie badanych, którzy bardziej niż kilka lat temu obawiają się przyznawać do zachowań korupcyjnych.
Autorzy badania zadali także pytanie o najważniejsze problemy społeczne w Polsce. Na korupcję wskazało 44% pytanych, jednak znalazła się ona dopiero na piątym miejscu. Dwie trzecie badanych jako najważniejsze problemy wskazało bezrobocie, kryzys ochrony zdrowia i kwestie emerytur. Według 53% badanych problemem Polski jest bieda.
Są to wskazania zbliżone do ubiegłorocznych, jednak aż o 16 punktów procentowych wzrosło postrzeganie jako problemu kwestii rent i emerytur, a o osiem ochrony zdrowia. Natomiast o 13 punktów procentowych spadło wśród respondentów przekonanie, iż problemem jest sytuacja na rynku pracy.
Według obecnego na prezentacji badania wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Adama Rapackiego, na wyniki "można patrzeć z pewną nutą optymizmu", gdyż mniej osób przyznaje się do wręczania łapówek i znajomości osób biorących łapówki. Jak dodał, "ciągle jednak brakuje elementów systemowo eliminujących zachowania korupcjogenne, np. przejrzystego prawa".
"Barometr korupcji" został zrealizowany już po raz ósmy. Badanie dotyczące 2007 roku przeprowadziło w początkach grudnia Centrum Badania Opinii Społecznej na reprezentatywnej próbie 870 osób.