Polska56% Polaków niezadowolonych z demokracji

56% Polaków niezadowolonych z demokracji

W listopadzie ponad połowa Polaków (56%) - mniej o 7 pkt proc. niż przed rokiem - była niezadowolona ze sposobu, w jaki funkcjonuje demokracja w Polsce. Zadowolenie wyraziło 34% badanych - więcej o 8 pkt proc. niż przed rokiem - wynika sondażu CBOS.

Według CBOS, wyniki sondażu potwierdzają tezę o korzystnym wpływie wyborów na ocenę jakości demokracji przez Polaków. W listopadzie 2001 roku, tuż po wyborach parlamentarnych czy w październiku 2000 roku, po wyborach prezydenckich, poziom pozytywnych ocen demokracji wśród Polaków był porównywalny do obecnego (2000 r. - 37%, 2001 r. - 34%). Natomiast w latach 2002-2004, w trakcie trwania kadencji parlamentu, zadowolenie z demokracji było znacznie niższe - w 2003 roku zaledwie co piąty Polak był z tego powodu zadowolony.

Stan polskiej demokracji najwyżej oceniają wyborcy zwycięskiego ugrupowania, choć i w tej grupie połowa badanych wypowiada się negatywnie. Najbardziej krytyczny stosunek do jakości demokracji w Polsce ma elektorat Samoobrony - aż dwie trzecie z tych, którzy na tą partię głosowali w ostatnich wyborach, ocenia polską demokrację negatywnie.

Jedyną grupą badanych, w której pozytywne oceny funkcjonowania demokracji przeważają nad negatywnymi, są najmłodsi respondenci (w wieku od 18 do 24 lat). W tej grupie pozytywnie na ten temat wypowiada się 51% ankietowanych. Największe zadowolenie ze sposobu funkcjonowania demokracji w Polsce jest wśród uczniów i studentów (60% pozytywnych ocen).

Według CBOS, na ocenę jakości demokracji w Polsce nie wpływają takie czynniki jak płeć, religijność czy poglądy polityczne. Największy wpływ na ocenę w tym względzie ma wśród Polaków wysokość dochodów - największe zadowolenie wyrażają osoby o najwyższych dochodach. Istotny wpływ na pozytywną ocenę ma wykształcenie - nieco lepiej demokracja oceniana jest wśród osób ze średnim lub wyższym wykształceniem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)