Polska55. rocznica pierwszej audycji Telewizji Polskiej

55. rocznica pierwszej audycji Telewizji Polskiej

25 października 1952 roku została
wyemitowana pierwsza audycja Telewizji Polskiej. W tym roku mija
55 lat od tego wydarzenia.

23.10.2007 | aktual.: 03.08.2020 09:35

Pierwsze prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 roku w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz w Polskim Radiu. Eksperymentalna stacja rozpoczęła nadawanie próbnego programu w roku 1937, a jej kierownikiem został Władysław Cetner. Była to telewizja mechaniczna nadająca w tzw. standardzie 120 linii. Nadano wówczas m.in. film "Barbara Radziwiłłówna" z Jadwigą Smosarską w roli głównej.

Równocześnie trwały prace nad telewizją elektroniczną 343-liniową. Rozwój prac badawczych nad telewizją, bardzo już zaawansowanych (uruchomienie stałego programu przewidywano na rok 1940), przerwał wybuch II wojny światowej. Do prac nad telewizją powrócono w 1947 roku. Były one prowadzone w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym (później Instytucie Łączności) pod kierownictwem Janusza Groszkowskiego i Lesława Kędzierskiego. W 1952 roku powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół telewizyjny.

Pierwszy program Telewizji Polskiej został wyemitowany 25 października 1952 roku, w przeddzień wyborów do Sejmu. Trzy miesiące później, 23 stycznia 1953 roku, zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień). 22 stycznia 1954 roku uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim. Program ośrodka emitowano początkowo raz, a od 1 listopada 1955 roku - trzy razy w tygodniu.

Rozpoczęcie emisji przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny (WOT) 30 kwietnia 1956 roku umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców, gdyż zasięg stacji wynosił ok. 55 km. WOT emitował program pięć razy w tygodniu. 1 maja 1956 roku pracę rozpoczął Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą umieszczoną na Pałacu Kultury i Nauki.

1 lipca 1958 roku stworzono Zespół Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. Dwa lata później powołano Komitet ds. Radia i Telewizji Polskie Radio i Telewizja. Od tego czasu Polskie Radio i TVP miały równorzędny status. Pierwszym szefem Radiokomitetu (stanowisko równorzędne z ministrem) został Włodzimierz Sokorski (szefowie pionów radia i telewizji posiadali rangę wiceministrów). 1 lutego 1961 roku ruszyła codzienna emisja programu telewizyjnego. Na przełomie lat 50. i 60. powstały ośrodki regionalne TVP w: Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. 18 lipca 1969 roku oddano do użytku Centrum Radiowo-Telewizyjne w Warszawie przy ul. Woronicza, gdzie do dziś mieści się siedziba TVP.

2 października 1970 roku uruchomiono drugi ogólnopolski program telewizyjny - TVP2, który od początku istnienia skupiał się głównie na programach kulturalnych i rozrywkowych (m.in. Studio 2). Zwiększenie otwarcia Polski na zachód, jakie w tamtym okresie miało miejsce, pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii. Efektem tej współpracy było nadanie 16 marca 1971 roku pierwszego programu w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM. Początkowo transmisje kolorowe nadawane były raz w tygodniu, a od 6 grudnia 1971 roku w kolorze pojawiała się transmisja z obrad zjazdu PZPR.

1 listopada 1975 roku w Psarach-Kątach (świętokrzyskie) zbudowano naziemną stację łączności satelitarnej, która znacznie poszerzyła możliwości nadawcze TVP. Po długim czasie przerwy w tworzeniu nowych ośrodków telewizyjnych w 1985 roku powstał lokalny oddział telewizyjny w Lublinie.

Struktura organizacyjna Telewizji Polskiej ulegała ciągłym zmianom. Na początku zespół programu telewizyjnego tworzył jedną, wydzieloną redakcję w Radiokomitecie. W 1958 roku przekształciła się ona w Zespół Programu Telewizyjnego, którego pierwszym szefem został Jerzy Pański. Z czasem powstał Zespół Programu Telewizyjnego (z wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji jako szefem) dzielący się na: program I, II i III - regionalny. Ich prace koordynowała Naczelna Redakcja Programowa, która ustalała ramówkę, przyjmowała programy na antenę, organizowała emisję i nadzorowała jej bieżący przebieg.

Programy I i II były tworzone przez Naczelne Redakcje: Dziennika Telewizyjnego, Publicystyki, Publicystyki Międzynarodowej, Publicystyki o Krajach Socjalistycznych, Publicystyki Kulturalnej, Filmowa, Programów Dziecięco-Młodzieżowych (dzieląca się na Telewizję Młodych, Telewizję Dziewcząt i Chłopców - dla dzieci starszych i Telewizję Najmłodszych), Programów Oświatowych i Popularnonaukowych, Rozrywkowa, Muzyczna, Wojskowa, Sportowa, Rolna i Programów Zleconych.

W ramach Zespołu Programu Telewizyjnego działały także jednostki usługowe, pomocnicze i techniczne: Biuro Emisji, Dział Scenografii, Zakład Produkcji Filmów Telewizyjnych (POLTEL), zakład transportu, dział finansów i księgowości, zespół produkcyjny, biuro kadr i szkolenia, wewnętrzna służba zdrowia. Programy w TVP były wtedy produkowane wyłącznie we własnym zakresie.

Przemiany przełomu lat 80. i 90. spowodowały także reformę telewizji. W lipcu 1991 roku zlikwidowano Radiokomitet. W rzeczywistości działał on jeszcze do 1993 roku. TVP rozpoczęła też ekspansję regionalną. W 1990 roku powstał ośrodek lokalny w Rzeszowie, w 1994 - w Bydgoszczy, a w 1996 - w Białymstoku. 24 października 1992 roku rozpoczęto próbną emisję programu satelitarnego TV Polonia, który regularne emisje rozpoczął w roku 1994. 29 grudnia 1992 roku w Sejm podzielił państwową jednostkę organizacyjną "Polskie Radio i Telewizja" na 19 firm: Telewizję Polską (2 anteny ogólnopolskie i 9 ośrodków regionalnych), Polskie Radio (5 radiowych programów ogólnopolskich) i 17 lokalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Powołano także Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, mającą pełnić funkcję regulatora rynku mediów elektronicznych. Na początku lat 90. zapadła również decyzja o przejściu telewizji z systemu SECAM na PAL. Pierwszym programem nadawanym wyłącznie w tym systemie był program II. 7 marca 2003 roku Telewizja Polska zmieniła identyfikację marki, w tym logo wszystkich swoich kanałów telewizyjnych. W styczniu 2005 powstały 4 nowe oddziały terenowe TVP: w Gorzowie Wielkopolskim, w Kielcach, w Olsztynie i w Opolu.

9 stycznia 2005 roku TVP, wraz z kilkoma partnerami, uruchomiła Telewizję Interaktywną iTVP, mającą się stać platformą rozpowszechniającą programy TVP w internecie. 24 kwietnia 2005 roku TVP uruchomiła kanał tematyczny - TVP Kultura, 18 listopada 2006 roku zaczął nadawać TVP Sport, 3 maja 2007 roku uruchomiono TVP Historia. Kanał informacyjny, przekształcony z TVP3 na TVP Info, ruszył 6 października 2007 roku. Do końca 2007 roku mają również zacząć nadawać kanały TVP Film i TVP Rozrywka.

Abonament telewizyjny jest dostępny w okazyjnej cenie, gdy korzystasz z ofert na stronie kod rabatowy Orange.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)