Trwa ładowanie...
d1y8bxa
d1y8bxa

54% Polaków: będzie więcej strajków i protestów

W najbliższym czasie strajki i protesty społeczne będą się nasilać - przewiduje ponad połowa Polaków (54%) badanych przez CBOS. 21% uważa, że dojdzie do wybuchu poważnego konfliktu społecznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1y8bxa

O tym, że w kraju będzie spokojnie przekonanych jest 11% ankietowanych. Kolejne 14% nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o rozwój sytuacji w Polsce w najbliższym czasie.

Według CBOS, w latach, kiedy przeprowadzane były podobne badania (1993, 1994, 1995) obawy przed wybuchem poważnego konfliktu społecznego nie były tak powszechne. Obecnie obawy takie towarzyszą najczęściej robotnikom wykwalifikowanym i osobom źle oceniającym swoją sytuację materialną. Częstsze są one także u sympatyków Samoobrony, z których 44% twierdzi, że strajki nasilą się, a 47%, że w najbliższym czasie dojdzie do poważnego konfliktu społecznego oraz Ligi Polskich Rodzin (odpowiednio 47 i 31%).

Tylko nieco lepiej sytuację oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 52% z nich obawia się nasilenia strajków i protestów, a 20% - wybuchu poważnego konfliktu społecznego.

d1y8bxa

Sytuacja w kraju uspokoi się - taką opinię częściej niż inni wyborcy wyrażają sympatycy Platformy Obywatelskiej, SLD-UP i PSL, przy czym zwolennicy PO częściej niż inni wyborcy spodziewają się nasilenia strajków i protestów. Wśród zwolenników SLD-UP 56% uważa, że protesty nasilą się, a 14%, że dojdzie do poważnego konfliktu społecznego. W przypadku PO odsetek ten wynosi odpowiednio 61 i 8%.

O tym, że sytuacja w kraju uspokoi się, przeświadczone są osoby z wyższym wykształceniem, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji oraz uczniowie i studenci.

Przewidywaniom nasilenia strajków i protestów towarzyszy u większości badanych przez CBOS (58%) przekonanie, że podejmowanie ich w gruncie rzeczy nic nie daje. Wyrażają je głównie zwolennicy SLD-UP i Platformy Obywatelskiej. Opinia ta dominuje także u osób popierających obecny rząd.

Tylko za pomocą strajków można coś osiągnąć - taki pogląd wyraża co czwarty ankietowany (26%). Najbardziej rozpowszechniony jest on wśród sympatyków Samoobrony.

Sondaż badający opinie o strajkach w obecnej sytuacji kraju CBOS przeprowadził w dniach 1-4 marca na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej 1065 dorosłych obywateli Polski. (mk)

d1y8bxa

Podziel się opinią

Share

d1y8bxa

d1y8bxa
Więcej tematów