Trwa ładowanie...
drc5eag

54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Liv Ullmann - przewodnicząca jury (PAP)
54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się pokazem musicalu "Moulin Rouge" - muzycznej komedii z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem. Podczas festiwalu trwającego od 9 do 20 maja pokazanych zostanie 650 filmów. Ponad połowa z nich będzie miała tam swoje światowe premiery.

drc5eag
drc5eag

W głównym konkursie, w którym nagrodą jest Złota Palma, wezmą udział 23 filmy m.in. pięć amerykańskich, cztery francuskie, dwa włoskie, a także pięć filmów azjatyckich oraz - po raz pierwszy - film z Bośni.

O główną nagrodę walczyć będą m.in. zdobywcy tego trofeum z poprzednich lat: David Lynch (Złota Palma w 1990 roku za "Dzikość serca"), bracia Coen (zdobywcy głównej nagrody w 1991 za "Barton Fink"), Shohei Imamura (Złota Palma 1983 za "Balladę Narayamy"), a także dawno nie biorący udziału w festiwalu Jean-Luc Godard.

W czwartek odbyły się dwie konkursowe projekcje: pokazano obraz "Odległość" Hirokazu Kore Edy. Film porusza fascynujący reżysera od dawna problem związków między życiem a śmiercią. Z kolei "Pau, jego brat" to jedyny przedstawiciel Hiszpanii na tegorocznym festiwalu. Film jest opowieścią o wędrówce szlakiem brata zaginionego w małej wiosce w Pirenejach.

Cannes czeka na piątkową projekcję "Czasu Apokalipsy". Francis Ford Coppola pokaże pełną wersję legendarnego filmu, dłuższą o niemal godzinę od tej która w 1979 r. wywołała tutaj burzę entuzjazmu. Martin Sheen i Marlon Brando pojawią się znów na ekranie tym razem w towarzystwie francuskiej aktorki Aurory Clement, z którą sceny zostały wówczas wycięte.

drc5eag

Przewodniczącą jury jest w tym roku Liv Ullmann, a zasiądą w nim także Charlotte Gainsbourg, Mathieu Kassovitz i Terry Gilliam.

Od lewej: Ewan McGregor, Nicole Kidman, Baz Luhrman oraz John Leguizamo (AFP)
Źródło: Od lewej: Ewan McGregor, Nicole Kidman, Baz Luhrman oraz John Leguizamo (AFP)

"Moulin Rouge" Baza Luhrmanna, który w środę zainaugurował festiwal, wzbudził skrajne reakcje krytki. Jest jak zły Disney, Nie ma nic wspólnego z kinem - to raczej reklama musującego drinka, Niewiarygodna oda ku czci sztuki rewii - oto niektóre opinie krytyków.

"Moulin Rouge" to musical, którego akcja rozgrywa się w 1899 roku w Paryżu. Wykorzystane motywy muzyczne nie pochodzą jednak z końca XIX wieku. W ścieżce dźwiękowej wykorzystano między innymi utwory Madonny i U2. Ogromną sympatię wzbudziła Nicole Kidman, która zagrała w filmie główną rolę; popisała się talentem choreograficznym oraz niezwykłą sprawnością fizyczną.

drc5eag

W czwartek przyszedł czas na poważniejsze tematy. Pokazywane w konkursie filmy "Pau i el seu germa" Hiszpana Marca Rechy i "Distance" Japończyka Kore-Eda Hirokazu mówią o samotności człowieka XX wieku.

Poza konkursem zostaną pokazane m.in. filmy Francisa Forda Coppoli, Michela Gondry, Wayne'a Wanga, Romana Coppoli oraz japoński film science fiction "Avalon" w reżyserii Mamoru Oshii z polską aktorką Małgorzatą Foremniak.

Do konkursu dla filmów studenckich - Cinefondacion - został zakwalifikowany film "I wish I wait" Ewy Banaszkiewicz, studentki PWSFTViT w Łodzi. Konkurs odbędzie się po raz czwarty. Wezmą w niej udział etiudy filmowe z Francji, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin, Kazachstanu i innych krajów.

Pierwszą edycję Cinefondation roku wygrał film Adama Guzińskiego pt. "Jakub". Rok później triumfowała Brytyjka Emily Young filmem "Second Hand". Oboje byli studentami łódzkiej szkoły filmowej.

Na towarzyszących festiwalowi targach filmowych odbędą się promocje polskich produkcji: "W pustyni i w puszczy" oraz "Quo vadis".

Na galową kolację zamówiono 400 homarów i 150 butelek szampana. (mk)

drc5eag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drc5eag
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj