Trwa ładowanie...
d13014h
18-10-2006 12:30

52 dni w roku wolne od pracy

Gwarancję 52 dni w roku wolnych od pracy
zawiera uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy.
Zwalnia ona pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni
świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż
niedziela. Sejm odrzucił poprawki Platformy Obywatelskiej, które
utrzymywały obowiązek odpracowywania.

d13014h
d13014h

Za nowelizacją głosowało 290 posłów, 12 było przeciwnych, 97 wstrzymało się od głosu.

Posłowie odrzucili poprawki PO o wykreśleniu z ustawy gwarancji 52 dni wolnych od pracy oraz zapis, że mimo zmniejszenia wymiaru czasu pracy w grudniu 2006 r., wynagrodzenie nie mogłoby zostać zmniejszone.

Obecnie liczba dni wolnych od pracy, przysługujących z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, wynosi w ciągu roku od 50 do 52, w zależności od tego, czy w roku są tygodnie z dwoma świętami wypadającymi w dni inne niż niedziela.

Jeżeli w danym roku występuje jeden taki tydzień, pracownik ma obowiązek odpracować jeden ze świątecznych dni, czyli ma tzw. sobotę pracującą, a liczba dni wolnych od pracy w roku wynosi nie 52 a 51 dni. Jeżeli wystąpią dwa takie tygodnie - wówczas pracownik ma dwie soboty pracujące i 50 dni wolnych od pracy.

d13014h

W praktyce, w jednym tygodniu dwa święta mogą wystąpić w maju (1 i 3) oraz w grudniu (25 i 26).

Przyjęta nowelizacja zawiera także zmianę dotyczącą ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Niepełny miesiąc pracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy, niepełny dzień urlopu zaokrąglony zostanie w górę do pełnego dnia.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 30 listopada tego roku.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj