52 dni w roku wolne od pracy
Gwarancję 52 dni w roku wolnych od pracy
zawiera uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy.
Zwalnia ona pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni
świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż
niedziela. Sejm odrzucił poprawki Platformy Obywatelskiej, które
utrzymywały obowiązek odpracowywania.
Za nowelizacją głosowało 290 posłów, 12 było przeciwnych, 97 wstrzymało się od głosu.
Posłowie odrzucili poprawki PO o wykreśleniu z ustawy gwarancji 52 dni wolnych od pracy oraz zapis, że mimo zmniejszenia wymiaru czasu pracy w grudniu 2006 r., wynagrodzenie nie mogłoby zostać zmniejszone.
Obecnie liczba dni wolnych od pracy, przysługujących z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, wynosi w ciągu roku od 50 do 52, w zależności od tego, czy w roku są tygodnie z dwoma świętami wypadającymi w dni inne niż niedziela.
Jeżeli w danym roku występuje jeden taki tydzień, pracownik ma obowiązek odpracować jeden ze świątecznych dni, czyli ma tzw. sobotę pracującą, a liczba dni wolnych od pracy w roku wynosi nie 52 a 51 dni. Jeżeli wystąpią dwa takie tygodnie - wówczas pracownik ma dwie soboty pracujące i 50 dni wolnych od pracy.
W praktyce, w jednym tygodniu dwa święta mogą wystąpić w maju (1 i 3) oraz w grudniu (25 i 26).
Przyjęta nowelizacja zawiera także zmianę dotyczącą ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Niepełny miesiąc pracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy, niepełny dzień urlopu zaokrąglony zostanie w górę do pełnego dnia.
Nowelizacja miałaby wejść w życie 30 listopada tego roku.