50 tys. zł nagrody od wydawców i księgarzy za wskazanie pirata
50 tys. zł nagrody za wskazanie
piratów postanowiły przyznać wydawnictwa książkowe i dystrybutorzy
poszkodowani w wyniku nielegalnego dodruku ich bestsellerów -
poinformowała dyrektor działu promocji wydawnictwa
W.A.B. Martyna Zagrzejewska. Śledztwo w tej sprawie prowadzi
krakowska prokuratura.
08.09.2004 | aktual.: 09.09.2004 06:28
Nagrodę ustanowiły wydawnictwo W.A.B., wydawnictwo Kobra Media, wydawnictwo L&L oraz Firma Księgarska Jacek Olesiejuk.
Nagroda zostanie przyznana "osobie, która wskaże drukarnię oraz głównego dystrybutora nielegalnych wydań książek Joanny Chmielewskiej i Katarzyny Grocholi oraz książki 'Kubuś Puchatek'". Pieniądze zostaną wypłacone po weryfikacji otrzymanych informacji, zgłoszonych na numer tel. komórkowego 0-506-608 905 lub pod adresem e-mailowym piraci@wab.com.pl.
Chcieliśmy wspomóc działania krakowskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, a po drugie, zapobiec samemu zjawisku, ponieważ liczba pirackich książek na rynku nie maleje - powiedziała o powodach ustanowienia nagrody Zagrzejewska.
Śledztwo w sprawie pirackich wydań książek prowadzi krakowska prokuratura. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło wydawnictwo W.A.B. Pirackie książki można było kupić w krakowskim punkcie sprzedaży tanich książek.
Książki były o połowę tańsze od wydanych legalnie i poza kilkoma szczegółami, które znane są zainteresowanym, niczym nie różniły się od legalnych. Egzemplarze legalnych i nielegalnych wydawnictw dołączono do zawiadomienia. W toku postępowania prokuratura zamierza m.in. prześledzić cykl dystrybucji książek.
Wydawnictwo W.A.B. pirackie egzemplarze książek Grocholi znalazło także w punktach sprzedaży tanich książek w Warszawie i Częstochowie oraz w innych regionach kraju. Według szacunków wydawnictwa, proceder może sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy egzemplarzy każdego tytułu - w takim przypadku straty wynosiłyby kilkaset tysięcy złotych.