Polska50. rocznica święceń kapłańskich prymasa Glempa

50. rocznica święceń kapłańskich prymasa Glempa

Mszę z okazji 50. rocznicy święceń
kapłańskich prymasa Józefa Glempa i kilkudziesięciu innych
duchownych odprawiono w gnieźnieńskiej archikatedrze.

W czasach, kiedy zostawaliście kapłanami, księża ze względu na panującą dyktaturę komunistyczną i aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego - żyli zupełnie jak w czasach apostolskich - mówił w homilii abp gnieźnieński Henryk Muszyński.

Kardynał Józef Glemp obchodził także uroczystość 25-lecia powołania na prymasa Polski. Abp Muszyński w homilii nawiązał do tych czasów.

Pamiętajmy, że kardynał był mianowany następcą prymasa Wyszyńskiego przez Jana Pawła II i to jemu papież Polak polecił prowadzić Kościół w tych trudnych przełomowych czasach - powiedział abp Muszyński.

Wraz z prymasem Glempem jubileusz wyświęcenia na kapłanów obchodziło 80 innych księży.

Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 r. w Inowrocławiu, w rodzinie robotniczej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 roku w Gnieźnie z rąk bpa Franciszka Jedwabskiego, a sakrę biskupią w 1979 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W 1981 r. papież Jan Paweł II ustanowił go arcybiskupem - metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski.

W latach 1950-56 studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Studia kontynuował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (1958-64) i Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz w Studium Roty Rzymskiej.

W latach 1956-59 pracował jako wychowawca wśród dzieci nieuleczalnie chorych w zakładach wychowawczych w Mielżynie i Witkowie. Od 1964 do 1967 roku pracował jako katecheta w Wągrowcu, Miasteczku Krajeńskim i Polskiej Wsi. W latach 1967-1979 pracował w Kurii Gnieźnieńskiej i w Sekretariacie prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W 1979 roku został biskupem warmińskim. Funkcję tę pełnił do 1981 roku, kiedy to został wyniesiony przez Jana Pawła II do godności arcybiskupa-metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski. W lutym 1983 roku otrzymał z rąk papieża kapelusz kardynalski. Po rozwiązaniu w marcu 1992 roku unii personalnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Warszawskiej, został arcybiskupem metropolitą warszawskim.

Od grudnia 1989 roku organizował w swojej siedzibie spotkania czołowych osobistości życia politycznego kraju w intencji projektowanych zmian politycznych.

Tytuł prymasa jest godnością kościelną pochodzącą z nadania papieskiego, związaną z określonymi stolicami biskupimi.

Z tytułem prymasa Polski spotykamy się po raz pierwszy na soborze w Konstancji (w latach 1414-1418); otrzymał go metropolita gnieźnieński abp Mikołaj Trąba. Od 1749 r. prymasa Polski papież uhonorował godnością kardynalską. Polskie ustawodawstwo przedrozbiorowe nadało prymasowi tytuł i godność interrexa, czyli rządzący w okresie interregnum (bezkrólewia). Interrex zwoływał Sejm konwokacyjny, czyli czas i miejsce elekcji Sejmu elekcyjnego i koronacyjnego. Prymas koronował też królów i ich małżonki (od XIV wieku na Wawelu).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)