50% Polaków w Irlandii i W. Brytanii: nie wracamy
Połowa osób z najnowszej fali emigracji do Wielkiej Brytanii i Irlandii nie zamierza wracać do kraju w najbliższych latach. Absolwenci wyższych uczelni częściej deklarują, że nie wrócą, niż gorzej wykształceni. Takie wnioski przyniosły badania przeprowadzone maju przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.
Część emigrantów chce wrócić do Polski w ciągu roku, a reszta wyjeżdża, aby się dorobić i ewentualnie wtedy wrócić.
Mimo iż dzisiaj tylko 12% emigrantów do Wielkiej Brytanii i 6% do Irlandii mówi, że na pewno nie wróci, to im dłużej trwa pobyt, tym większe prawdopodobieństwo zaadaptowania się na stałe za granicą- powiedział wiceprezes ARC Rynek i Opinia Adama Czarnecki.
Ponad 20% Polaków wyjeżdżających na Wyspy to ludzie z wyższym wykształceniem, podczas gdy odsetek takich osób w kraju to tylko 13%. Absolwenci wyższych uczelni częściej myślą o pozostaniu na na stałe niż osoby o wykształceniu średnim zawodowym. Dlatego, jak twierdzi Piotr Juszczyk z ARC Rynek i Opinia, w dłuższej perspektywie polska gospodarka straci na tej fali emigracji.
Pozytywna wiadomość jest taka, że w ktrótszej perspektywie, pieniądze przysyłane przez emigrantów ich rodzinom w kraju, napędzają gospodarkę przez pobudzanie konsumpcji.
Polacy w Wielkiej Brytanii najczęściej pracują w budownictwie i gastronomii, ale lepiej wykształceni planują podszlifować język angielski i robić karierę jako specjaliści.
Najczęściej deklarowane zarobki Polaków na Wyspach, w przeliczeniu na złotówki, to: od około czterech do pięciu i pół tysiąca złotych miesięcznie, choć niektórzy zarabiają ponad 7 tysięcy.