5 tysięcy osób "Solidarnych z Białorusią"
Prawie 5 tysięcy osób przybyło w niedzielę na warszawski Rynek Nowego Miasta na koncert "Solidarni z Białorusią". Impreza, w której wystąpili polscy i białoruscy artyści, odbyła się tydzień przed wyborami prezydenckimi na Białorusi.
W koncercie wzięli udział najważniejsi przedstawiciele białoruskiej podziemnej sceny muzycznej, m.in. grupa NRM, Jurka Arsennik i Aleksander Kulinkowicz. Na Rynku Nowego Miasta wystąpili także m.in. Katarzyna Nosowska i zespół Hey, Adam Nowak i grupa Raz Dwa Trzy, zespół Habakuk oraz Grzegorz Markowski i Muniek Staszczyk.
Wśród gości koncertu był też wybitny polski reżyser Andrzej Wajda. Publiczność powitała jego wejście na scenę gromkim "100 lat" (w marcu artysta skończył 80 lat) - reżyser podziękował i podkreślił, że nie po to przybył na nowomiejski Rynek. Jestem wzruszony. Dożyłem naszego dojścia do wolności i chwili, w której przejmujemy się też wolnością innych - powiedział Wajda.
Na scenie pojawili się także aktorzy, m.in. Joanna Szczepkowska, Grażyna Wolszczak, Agata Buzek, Paulina Holtz, Zbigniew Zamachowski i Rafał Królikowski.
Część artystów wspominała swoją działalność w latach 80, gdy manifestowała swoje poparcie dla wolności słowa i demokracji. Nie zabrakło też słów poparcia dla demokracji na Białorusi.
To gest solidarności z tymi Białorusinami, którzy walczą o demokrację dla swojej ojczyzny. Tym koncertem podkreślamy nasze wsparcie dla nich - powiedział Jacek Kastelaniec z Inicjatywy Wolna Białoruś - pomysłodawcy i współorganizatora przedsięwzięcia.
Przygotowano specjalny program - białoruscy muzycy wykonali polskie przeboje lat 80., ale w języku białoruskim. Były to m.in. "Mniej niż zero" (piosenka grupy Lady Pank), "Autobiografia" (Perfect) i "Centrala" (Brygada Kryzys).
Muzyków zapowiedzieli też dwaj uczniowie ze słynnego mińskiego liceum im. Jakuba Kołasa. Szkołę tę trzy lata temu zamknęły władze białoruskie. Było to jedyne liceum z wykładowym językiem białoruskim, obecnie działa nielegalnie (uczniowie tej szkoły przyjeżdżają też do Polski, m.in. na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej).
Zaprezentowano też filmy dokumentalne nakręcone na Białorusi przez polskiego reżysera Mirosława Dembińskiego. Filmowiec współpracuje z tamtejszą młodzieżą, m.in. prowadzi z nią warsztaty filmowe.
Koncert zorganizowali Inicjatywa Wolna Białoruś, Telewizja Polska, Stołeczna Estrada i Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Część koncertu była transmitowana na żywo przez Program 1 TVP.