Trwa ładowanie...
d2mgigy
09-08-2006 16:10

5 osób zmarło na gorączkę krwotoczną

Już pięć osób zmarło od początku tego
roku na południu Rosji na krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną -
poinformowały rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne
(Rospotriebnadzor).

d2mgigy
d2mgigy

Według danych Rospotriebnadzoru, na południu Rosji zanotowano od początku roku 192 przypadki zachorowania na ten rodzaj gorączki krwotocznej, co oznacza 43-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Do zarażeń w dalszym ciągu dochodzi przede wszystkim podczas prac związanych z hodowlą zwierząt domowych w prywatnych gospodarstwach. Wciąż stosuje się praktykę wyjmowania kleszczy zwierzętom nieosłoniętymi dłońmi. Późne zgłaszanie się chorych do lekarza prowadzi do rozwoju ciężkich postaci choroby - podkreślono w oświadczeniu.

Z wybuchem krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej walczy także Turcja, gdzie w tym roku zmarło na nią już co najmniej 20 osób.

Krwotoczna gorączka krymsko-kongijska jest przede wszystkim wirusową chorobą zwierzęcą, roznoszoną przez kleszcze, ale zdarzają się również przypadki zachorowań wśród ludzi. Pierwszy przypadek u ludzi opisano na Krymie w 1944 roku, podobne przypadki wystąpiły w 1956 roku w Kongu. Stąd nazwa tej choroby, podobnej do wywoływanej przez wirusa Eboli.

d2mgigy

U ludzi krymsko-kongijska gorączka krwotoczna jest wywoływana przez ukąszenia gatunku kleszczy roznoszącego wirusa; może też przenosić się przez płyny ustrojowe i drogą kropelkową. Śmiertelność jest wysoka: około 30% chorych umiera w drugim tygodniu choroby. U pacjentów, którzy zdrowieją, poprawa zaczyna się dziewiątego-dziesiątego dnia od zachorowania.

Choroba powoduje ostry spadek liczby płytek krwi (trombocytów), odgrywających bardzo ważną rolę w procesie jej krzepnięcia. Bez podania leków antywirusowych i krwi chory może wykrwawić się na śmierć.

d2mgigy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mgigy
Więcej tematów