Trwa ładowanie...
d235kc0
21-04-2009 10:00

480 tys. uczniów przystąpi do egzaminu gimnazjalnego

Blisko 480 tys. uczniów III klas z około 7
tys. gimnazjów w całym kraju będzie pisało w środę, czwartek i
piątek egzamin. W środę będzie sprawdzana ich wiedza
humanistyczna, w czwartek - matematyczno-przyrodnicza, a w piątek -
z języków obcych.

d235kc0
d235kc0

Egzamin z języka obcego organizowany jest dla gimnazjalistów po raz pierwszy. W ubiegłych latach egzamin składał się tylko z dwóch części.

Wszystkie części egzaminu rozpoczynają się o godz. 9.00. Dwie pierwsze potrwają po dwie godziny, dla uczniów z dysfunkcjami (np. dysleksją) mogą być przedłużone o dodatkową godzinę; trzecia część (językowa) - półtorej godziny plus ewentualne dodatkowe 45 minut. Wszyscy uczniowie w Polsce będą pisali takie same testy. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

W środowym teście z wiedzy humanistycznej znajdą się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Czwartkowy test matematyczno-przyrodniczy sprawdzi wiedzę z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki.

W piątek uczniowie będą mieli test z języka obcego wybranego przez siebie. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, język angielski wybrało - 359 tys. uczniów, niemiecki - 98 tys., rosyjski - 6,8 tys., francuski - 3,1 tys., hiszpański - 334 osoby i włoski - 20.

d235kc0

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego nie jest możliwa.

Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno- przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia.

O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół jednocześnie.

Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.

Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

Środa, czwartek i piątek są w gimnazjach dniami wolnymi od lekcji.

d235kc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d235kc0
Więcej tematów