Polska46% Polaków: po 1989 r. źle rozwiązano problem agentów

46% Polaków: po 1989 r. źle rozwiązano problem agentów

Jedna piąta respondentów TNS OBOP ma
odczucie, że wpływy tajnych służb w życiu publicznym nie są tak
duże, jak mówią rządzący politycy. Zdaniem blisko jednej trzeciej
są one mniejsze; zarazem blisko połowa ma wrażenie, że
demokratyczne rządy po 1989 r. źle rozwiązały problem służb i
agentów.

05.12.2006 16:15

TNS OBOP uwzględnił, że wielu badanym trudno mieć pogląd w sprawie tajnych służb, dlatego pytał nie o poglądy ani opinie, ale o odczucia w odniesieniu do wypowiedzi rządzących polityków. Ośrodek zadał też pytanie o wpływy agentów PRL na trzy dziedziny życia publicznego - media, gospodarkę i życie polityczne.

Zdaniem 20% ankietowanych opis polityków odpowiada rzeczywistym wpływom tajnych służb w życiu politycznym; według 22% wpływy te są takie, jak przedstawiają to rządzący, w gospodarce; zdaniem 19% opisom rządzących polityków odpowiadają wpływy służb w telewizji i gazetach.

Zdaniem 16% wpływy te są w mediach większe niż przedstawiają to politycy, tyle samo uważa, że są one większe w gospodarce, według 17% wpływy te są większe w życiu politycznym, niż przedstawiają to rządzący.

Wpływy tajnych służb są w gospodarce mniejsze niż mówią rządzący politycy - ocenia 30% respondentów TNS OBOP. Po 31% uważa, że wpływy te są mniejsze i w gospodarce, i w mediach.

Na pytanie, czy po zmianie ustroju w 1989 r. nowe rządy dobrze rozwiązały problem tajnych służb PRL, twierdzącej odpowiedzi udzieliło 11% respondentów, zdaniem 46% nowe rządy źle sobie z tym poradziły. 43% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania.

Według niespełna jednej piątej - 18% - uczestników sondażu rządzący politycy poświęcają wpływom tajnych służb po 1989 r. tyle uwagi, ile powinni; blisko połowa - 47% - jest zdania, że poświęcają jej im za dużo, blisko co piąty - 19% - uważa, że jest tej uwagi za mało.

TNS OBOP przeprowadził sondaż na temat roli tajnych służb i ich agentów 3-6 listopada na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)