Trwa ładowanie...
30-10-2014 18:40

46 nazwisk na liście więźniów politycznych w Rosji

Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, opublikowała listę 46 "więźniów politycznych", wśród których jest opozycjonista Aleksiej Nawalny i ukraińska pilotka Nadia Sawczenko.

Share
46 nazwisk na liście więźniów politycznych w RosjiŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
dfk4dnh

- Na tej liście są ekolodzy, blogerzy, działacze polityczni, ludzie, którzy walczą, aby ich pochodzenie etniczne i wyznanie były szanowane - powiedział na konferencji prasowej Siergiej Dawidis, twórca listy.

Widnieją na niej uczestnicy protestów w stolicy Rosji w maju 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml, w tym odbywający karę 4,5 roku kolonii karnej szef Radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, przebywający w areszcie domowym antykremlowski opozycjonista Aleksiej Nawalny, osadzeni w więzieniu studenci, a także "pokojowi muzułmanie", skazani na długoletnie więzienie - mówił Dawidis.

Wśród 46 "więźniów politycznych" obywatelstwa rosyjskiego nie ma jedna osoba - Nadia Sawczenko, 31-letnia ukraińska pilotka, oskarżona przez władze Rosji o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie. Według akt sprawy porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu. Ukrainka nie przyznaje się do winy i twierdzi, podobnie jak strona ukraińska, że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

dfk4dnh

- Ta afera kryminalna jest częścią kampanii politycznej i medialnej prowadzonej przez rosyjskie władze przeciwko Ukrainie - uważa Memoriał.

Ta zasłużona organizacja broniąca praw człowieka opublikowała listę więźniów politycznych w dniu obchodzonego w Rosji 30 października Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości wystąpiło 24 września do Sądu Najwyższego o likwidację Memoriału, który odmawia zarejestrowania się jako "zagraniczny agent", argumentując, że uderzyłoby to w reputację stowarzyszenia. Podkreśla przy tym, że nie uważa się za "zagranicznego agenta".

Rosyjskie ustawodawstwo nakazuje, aby te organizacje pozarządowe (NGO), które otrzymują środki z zagranicy, rejestrowały się jako "zagraniczni agenci". Memoriał nie zaprzecza, że otrzymuje granty z zagranicy, lecz odrzuca oskarżenia, że stowarzyszenie zajmuje się działalnością polityczną. Rozprawa w sprawie likwidacji stowarzyszenia planowana jest w Sądzie Najwyższym 13 listopada.

dfk4dnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfk4dnh
dfk4dnh
Więcej tematów