45. rocznica śmierci Jana Palacha
Mija 45 lat od tragicznej śmierci Jana Palacha. Student filozofii podpalił się benzyną przed gmachem Muzeum Narodowego w Pradze, protestując przeciwko okupacji ówczesnej Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.
16.01.2014 06:26
Czyn Jana Palacha był szokiem dla Czechów i Słowaków. Także dla całego demokratycznego świata. Palach nosił się z zamiarem dokonania masowego i radykalnego aktu protestu od momentu wkroczenia wojsk okupacyjnych w dniu 21 sierpnia 1968 roku. Na kilkanaście dni przed samospaleniem starał się zorganizować strajk generalny studentów. Jednak nie spotkał się z odzewem.
Dwadzieścia lat później przeciwnicy komunistycznego reżimu zorganizowali tak zwany Tydzień Pamięci Palacha. Od 15 do 20 stycznia 1989 roku tysiące Czechów i Słowaków wyszły na ulice. Zaskoczyło to władze komunistyczne. Milicja stłumiła i rozpędziła spokojne demonstracje. Aresztowała ponad 1400 osób, w tym Vaclava Havla i kilku działaczy Karty 77.
Tydzień Pamięci Palacha okazał się iskrą, która spowodowała wybuch powszechnego protestu kilka miesięcy później. 17 listopada 1989 roku rozpoczęła się Aksamitna Rewolucja, która zmieniła bieg historii u naszych południowych sąsiadów.