45% Polaków za likwidacją Senatu
45% respondentów w majowym sondażu CBOS uważa, że Senat w Polsce powinien zostać zlikwidowany: 24% opowiada się za tym posunięciem "zdecydowanie", 21% - "raczej".
Przeciwnych likwidacji izby wyższej parlamentu jest 31% pytanych, z czego 7% zdecydowanie. 24% indagowanych nie ma zdania na temat ewentualnej likwidacji Senatu.
CBOS spytał respondentów także o ich ocenę działalności Sejmu od początku kadencji. Nieznaczna większość Polaków - 51% - uważa, że Sejm "praktycznie nic nie zrobił", a najważniejsze dla kraju sprawy pozostają nierozwiązane. 30% indagowanych uważa, że Sejm "dużo zrobił, ale też dużo zaniedbał". Według 8% pytanych działalność Sejmu była szkodliwa dla kraju.
Jedynie co setny pytany jest zdania, że Sejmowi udało się rozwiązać wiele ważnych dla Polski spraw.
Polacy odpowiedzieli też na pytanie, czy - mimo ogłoszenia kalendarza wyborczego - ich zdaniem obecny Sejm powinien się rozwiązać, czy nie.
Spośród osób, które brały udział w wyborach parlamentarnych w 2001 roku i głosowały na partie, które są w obecnym Sejmie, niemal czterech na pięciu respondentów - 78% - opowiada się za samorozwiązaniem parlamentu. Odmiennego zdania jest 16% pytanych. Zdania w tej kwestii nie ma 6% Polaków.
Za samorozwiązaniem Sejmu opowiada się także dwie trzecie (67%) spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach parlamentarnych w 2001 roku, lecz partie, na które głosowali nie mają swoich reprezentantów w Sejmie. Niemal co piąty pytany - 18% - sprzeciwia się rozwiązaniu Sejmu, zaś 15% pytanych nie ma zdania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 maja na liczącej 1052 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.