44% Polaków zadowolonych z zapowiedzi rezygnacji premiera
44% Polaków z zadowoleniem przyjęło
zapowiedź rezygnacji Leszka Millera ze stanowiska premiera.
Niezadowolenie z tego powodu wyraziło 4% badanych. Prawie
trzy czwarte z nas jest za jak najszybszymi wyborami
parlamentarnymi - wynika z najnowszego sondażu CBOS-u.
09.04.2004 | aktual.: 09.04.2004 15:05
Zapowiedź dymisji premiera z nadzieją przyjęło 35% ankietowanych. 34% zareagowało obojętnością, a 15% - obawą.
Dwie trzecie Polaków (66%) jest zdania, że najważniejszą przyczyną spadku poparcia dla rządu Millera i dla samego premiera była korupcja i afery kryminalne wewnątrz Sojuszu. Niemal połowa badanych (49%) uważa, że powodem spadku popularności rządu jest utrzymywanie się wysokiego bezrobocia. Ponad jedna czwarta ankietowanych (28%) uważa, że rząd utracił zaufanie, bo nie spełnił obietnic, 22% jest zdania, że przyczyną spadku poparcia jest arogancki styl rządzenia, tyle samo badanych ocenia, że przyczynił się do tego brak sukcesów w dziedzinie gospodarczej.
Co piąty ankietowany (20%) uważa, że rządowi zaszkodziła afera Rywina, 19%, że spadek notowań spowodowały konflikty i podziały w SLD, 14%, że liczba zwolenników rządu spadła z powodu konieczności oszczędności związanych z planem Hausnera, a 11% jest zdania, że spowodowało to zaangażowanie militarne Polski w Iraku. 9% Polaków upatruje przyczyn spadku notowań rządu w niedostatecznej skuteczności w negocjacjach z UE.
71% Polaków uważa, że najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest jak najszybsze przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych i wyłonienie rządu spośród zwycięskich ugrupowań. 10% twierdzi, że należy teraz utworzyć nowy rząd na bazie obecnej koalicji SLD-UP.
Za przedterminowymi wyborami niemal powszechnie opowiadają się zwolennicy PiS i LPR (odpowiednio 94 i 96%), nieco rzadziej takie rozwiązanie popierają sympatycy Samoobrony i PO (odpowiednio 87 i 85%). Zwolennicy SdPl i SLD najczęściej twierdzą, że powinien powstać nowy rząd z udziałem koalicji SLD-UP ( odpowiednio 47 i 49%), choć w elektoracie SdPl minimalnie bardziej powszechny jest pogląd, że powinny odbyć się jak najszybsze wybory - twierdzi tak 48% popierających tę partię.
Idea utworzenia teraz rządu koalicji SLD-UP jest bliska także części zwolenników PSL (38%). Elektorat PSL to trzecia grupa, w której poparcie dla rządu dotychczasowej koalicji jest dwucyfrowe.
Badanie przeprowadzono między 2 a 5 kwietnia na 993-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.