43. Festiwal w Opolu - od poniedziałku w kasie amfiteatru sprzedaż biletów
Sprzedaż biletów na 43. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej "Opole 2006" (KFPP) rozpocznie się w kasie opolskiego amfiteatru. Wejściówki na koncerty kosztują od 25 do 105 zł - powiedział Rafał Poliwoda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK) w Opolu, dystrybutora biletów. Bilety są już w MOK. W poniedziałek rano rozpoczniemy ich
sprzedaż - poinformował dyrektor.
Wejściówki na 43. święto polskiej piosenki miały być sprzedawane już tydzień wcześniej, jednak TVP (główny organizator festiwalu) wstrzymała sprzedaż, bo nieznana była liczba tzw. "wyłączeń" - czyli miejsc na widowni, które zostaną zajęte przez elementy scenografii oraz realizacji dźwięku i wizji. Co roku telewizyjna i dźwiękowa "infrastruktura" zajmuje ok. 1300 z liczącej 5,5 tys. miejsc widowni opolskiego amfiteatru.
Ostateczny kształt i dokładna liczba wyłączeń nie jest jeszcze znana, jednak zdecydowaliśmy się rozpocząć sprzedaż biletów. Jako pierwsze do kas trafią te, których na pewno nie zajmą elementy scenografii i realizacji - zaznaczył Poliwoda.
Tegoroczny festiwal potrwa 4 dni i rozpocznie się plenerowym koncertem debiutantów walczących o nagrodę im. Anny Jantar. Koncert Debiutów odbędzie się w czwartek, 1 czerwca na opolskim pl. Kopernika. Widzowie w amfiteatrze i przed telewizorami sygnał KFPP usłyszą w piątek wieczorem, kiedy rozpocznie się koncert - finał plebiscytu "Superjedynek".
W piątek, oprócz 21 wykonawców nominowanych do nagród w 7 kategoriach, publiczność zobaczy na żywo laureatów czwartkowych Debiutów. Cały koncert debiutantów zostanie przez TVP zarejestrowany i pokazany w późniejszym terminie.
Sobotni wieczór rozpocznie się koncertem "Premier Gwiazd". Podczas tego widowiska uznani artyści polskiej sceny muzycznej (m.in. Budka Suflera, Maanam, Urszula i Ryszard Rynkowski)
zaprezentują swoje nowe piosenki. Będą to ich premierowe wykonania, nieznane wcześniej i nie prezentowane nigdzie przed festiwalem - podkreślił dyrektor KFPP, Piotr Klatt.
Druga część sobotniego wieczoru to "Kabaretowa Rewelacja Roku - Kataryniarze". Ideą tego koncertu jest promowanie artystów kabaretowych znacznie wyprzedzających teraźniejszość, kreujących niepowtarzalny sposób postrzegania świata i odznaczających się niepowtarzalnym stylem - wyjaśnił Klatt.
Ostatni - niedzielny wieczór, to poświęcony Markowi Grechucie koncert "Świat w obłokach" i widowisko "101 lat polskiego kabaretu", czyli "wybiórcza i niekoniecznie chronologiczna podróż po polskich kabaretach literackich, od 'Zielonego Balonika' do dziś" w reżyserii Olgi Lipińskiej.