402 żubry w Puszczy Białowieskiej
402 żubry żyły na wolności w polskiej
części Puszczy Białowieskiej w końcu 2006 roku - taki jest wynik dorocznego liczenia największego w kraju
stada tych zwierząt. To o pięć sztuk więcej niż rok wcześniej.
Żubry liczone są zawsze zimą, gdy spadnie śnieg i zwierzęta schodzą się w kilkanaście miejsc ich zimowego dokarmiania. Liczy się żubry w tych miejscach, jak i samotne sztuki, które lokalizuje się po tropach.
W tym roku liczenie opóźniło się, bo w styczniu brakowało śniegu. Jak powiedział kierownik ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, Jerzy Dackiewicz, w ubiegłym roku urodziło się 57 młodych. To głównie ich liczba rzutuje na zmianę wielkości całej populacji w polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Co roku podobna jest liczba przypadków naturalnej śmierci, są odstrzały selekcyjne żubrów za zgodą ministra środowiska, przesiedlenia zwierząt w inne miejsca w kraju i za granicą. W ubiegłym roku w ten sposób stado zmniejszyło się o 52 sztuki.
Jak powiedział Dackiewicz, rekordowy pod względem liczby młodych był rok 2005, gdy urodziło się ich w puszczy 79. Zaznaczył, że cykl rozrodczy żubrów jest taki, że samice mają młode co 2-3 lata, więc kolejnego wyżu spodziewa się w tym roku.
Jak wyliczył, obecnie na wolności w polskiej części puszczy żyje 396 żubrów, bo rozpoczęły się już tegoroczne odstrzały selekcyjne, były także przypadki naturalnych zejść zwierząt. Ale kilka sztuk zostało też wypuszczonych z hodowli na wolność.
Park narodowy zamierza też w tym roku wyeksportować kilkanaście sztuk. Krajowy koordynator ds. hodowli żubrów przy ministrze środowiska będzie decydował ile, gdzie i które osobniki będą mogły zostać wysłane (chodzi o pilnowanie kwestii rodowodowych i populacyjnych osobników kojarzonych za granicą).
Białowieża to ośrodek restytucji i hodowli żubrów znany w kraju i za granicą. Żubry żyją tam nie tylko na wolności, ale i w zagrodach, na terenie rezerwatu pokazowego i hodowlanego.
W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać także m.in. w Bieszczadach, Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej.