Trwa ładowanie...
30-06-2008 11:40

400 tys. Brytyjczyków rzuciło palenie - pomógł zakaz

Rekordowa liczba palaczy zerwała z
nałogiem w ciągu dziewięciu miesięcy od wejścia w życie w Anglii
zakazu palenia - wynika z badania
ośrodka Cancer Research UK.

400 tys. Brytyjczyków rzuciło palenie - pomógł zakazŹródło: AFP
d3bi9kg
d3bi9kg

Według osobnego studium ośrodka badań rynkowych Neilson, oznacza to, że wypalono o ponad 2 miliardy papierosów mniej, a ok. 400 tys. ludzi w ogóle rzuciło palenie. Dzięki temu - twierdzą naukowcy - w ciągu najbliższych 10 lat uda się ocalić życie 40 tys. ludzi. W Anglii zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym w barach i restauracjach, wszedł w życie 1 lipca 2007 roku.

Naukowcy z Cancer Research UK przebadali 32 tys. ludzi na dziewięć miesięcy przed i dziewięć miesięcy po wprowadzeniu zakazu. W pierwszym z tych okresów liczba palaczy spadła o 1,6%, a w drugim o 5,5%. Z nałogiem tak samo chętnie żegnają się kobiety i mężczyźni, przedstawiciele wszystkich grup wiekowych i społecznych.

To pierwsze na świecie szczegółowe badanie na temat wpływu zakazu palenia na liczbę palaczy, bez uwzględnienia innych czynników, jak na przykład wyższe opodatkowanie - powiedział profesor Robert West z ośrodka badań nad zachowaniami zdrowotnymi University College London.

Jak pisze dziennik "Independent" spadek liczby palaczy w Anglii wpłynął też na zmniejszenie ilości alkoholu sprzedawanego w pubach. W ciągu dziewięciu miesięcy od lipca zeszłego roku do kwietnia tego roku puby sprzedały 175 milionów półlitrowych kufli piwa mniej - wynika z badań ośrodka Neilson.

W sumie sprzedaż alkoholu spadła o 8%, w porównaniu ze spadkiem na stałym poziomie ok. 3%. w poprzednich latach. Zakaz palenia miał jednak wpływ na mniej niż połowę przypadków - podał Neilson.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj