Polska400 lat Don Kichota

400 lat Don Kichota

22 kwietnia, w rocznicę śmierci Miguela
Cervantesa, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki. W tym
roku będzie on szczególnie wystawny, ponieważ jednocześnie
świętowany jest Rok Don Kichota, w związku z 400-rocznicą ukazania
się tej powieści.

Wystawa rysunków Salvadora Dali, premiera teatralna, głośne czytanie "Don Kichota" - takie wydarzenia przygotował na ten tydzień warszawski Instytut Cervantesa.

Wernisaż wystawy "Salvador Dali - ilustrator" odbędzie się w piątek w warszawskim Muzeum Narodowym. Na ten sam dzień zaplanowano premierę teatralnej sztuki "Dali i rozdwojenie Kichota" Alberta Boadelli, jednego z najbardziej cenionych reżyserów i dramaturgów hiszpańskich (dokładnie: katalońskich).

Na piątek zaplanowano też wręczenie Nagrody Instytutu Cervantesa za tłumaczenie literackie, natomiast w sobotę zorganizowane zostanie czytanie "Don Kichota" na głosy. Będzie ono trwało co najmniej cztery godziny. Publiczną lekturę fragmentów Don Kichota rozpoczną ambasadorowie i inni przedstawiciele ambasad krajów hiszpańskojęzycznych. Wszyscy chętni mogą się przyłączyć do lektury i przeczytać fragment powieści po polsku lub po hiszpańsku.

Autor "Don Kichota" - Miguel do Cervantes pochodził z zubożałej rodziny hiszpańskiej szlachty. Uczył się w Salamance. Młodzieńcze utwory Cervantesa przychylnie ocenił legat papieski Giulio Acquaviva, który zabrał młodego poetę z sobą do Włoch. W Rzymie Cervantes był szambelanem na dworze Acquavivy, potem wstąpił do hiszpańskiego regimentu stacjonującego w Neapolu (to miast w owym czasie należało do korony hiszpańskiej). W bitwie w zatoce Lepanto (1571 r.) za brawurę zapłacił dwiema ranami postrzałowymi w pierś i strzaskaną lewą ręką, która pozostała nieruchoma do końca życia.

Zwolniony po czterech latach ze służby wojskowej został w drodze powrotnej do Hiszpanii wzięty do niewoli przez berberyjskich korsarzy, którzy sprzedali go dejowi Algieru. Ponieważ miał ze sobą listy polecające od księcia de Sessa, cena okupu za niego była wyższa niż za przeciętnego chrześcijanina, a tym samym czas oczekiwania na wykupienie wydłużał się. Niewola trwała pięć lat.

Wreszcie w 1580 r. rodzina Cervantesa uzbierała 500 eskudów i Miguel został wykupiony. Po uwolnieniu Cervantes ożenił się z młodszą od siebie o 18 lat Cataliną de Salazar y Palacios, właścicielką niewielkiego majątku ziemskiego w rejonie La Manchy.

W 1585 roku napisał pierwszą powieść "Galatea" w stylu sielanki. Z dzieł dramatycznych Cervantesa zachowały się tylko dwie sztuki: "El trato de Argel" (Życie w Algierze) i tragedia z dziejów rzymsko-hiszpańskich "La Numancia". Cervantes utrzymywał się pracując jako komisarz do spraw zaopatrzenia Wielkiej Armady i poborca podatkowy. Szybko jednak zrezygnował z tych posad. Zatargi z przełożonymi dwukrotnie doprowadziły go do więzienia.

W 1604 roku Cervantes odsprzedał prawa do druku swojego największego dzieła Francisco de Roblesowi, tym samym pozbawiając się ewentualnych tantiem z kolejnych wydań. Jego największe dzieło "El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha" ukazało się w 1605 roku czyli dokładnie 400 lat temu. W związku z tą rocznicą obchodzony jest obecnie Międzynarodowy Rok Don Kichota.

Powieść okazała się prawdziwym sukcesem i wkrótce doczekała się kolejnych wydań, nie przynosząc autorowi żadnych korzyści materialnych, a tylko sławę. Cervantes - nękany długami, groźbą więzienia, nieustannymi procesami o odszkodowania, choćby za niemoralne prowadzenie się jedynej córki Isabel - umarł w Madrycie 22 kwietnia 1616 roku. W rocznicę jego śmierci obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)